Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Transpetrol zásoby ropa
Zásobník ropy firmy Transptrol. SITA
20. novembra 2018 13:26 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Vláda dala agentúre pre núdzové zásoby ropy viac času na splatenie dlhu

Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov bude musieť štátu vrátiť 460 miliónov eur do konca roka 2031.

Vládny kabinet predĺžil Agentúre pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov splatnosť návratnej finančnej výpomoci o sedem rokov. Pôvodne mala byť finančná výpomoc vo výške 520 miliónov eur splatná jednorazovo do konca roka 2024. „Ministerstvo financií SR a agentúra majú vôľu uzatvoriť dodatok k zmluve o návratnej finančnej výpomoci, a to z dôvodu zodpovedného finančného plánovania a s tým súvisiaceho riadneho splácania poskytnutej návratnej finančnej výpomoci. Cieľom dodatku je stanoviť pravidelné ročné splátky istiny poskytnutej návratnej finančnej výpomoci vždy v minimálnej výške 25 miliónov eur, splatné najneskôr do 15. 12. príslušného roka, s čím súvisí aj potreba predĺženia celkovej splatnosti návratnej finančnej výpomoci do roku 2031,“ vysvetlil rezort financií.

Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov koncom minulého roka predčasne splatila 60 miliónov eur. Nesplatená časť istiny teda aktuálne predstavuje sumu 460 miliónov eur. Pokiaľ ide o úroky zo sumy nesplatených finančných prostriedkov tak tie sú splatné dvakrát ročne, v júni a v decembri. „Ku koncu októbra tohto roka agentúra splatila na úrokoch 18,7 milióna eur,“ dodalo ministerstvo financií s tým, že naďalej zostáva v platnosti ustanovenie ohľadom možnosti predčasného splácania istiny v neobmedzenej výške. „Ministerstvo financií očakáva, že agentúra bude túto možnosť využívať,“ konštatovalo ministerstvo.

Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov sa stará o tvorbu a udržiavanie núdzových zásob ropy a ropných výrobkov vrátane ich financovania. Ide o záujmové združenie právnických osôb, ktorého členmi sú podnikateľské subjekty obchodujúce s ropou a ropnými výrobkami. Rozhodujúci vplyv na riadení agentúry je v rukách štátu, keďže 70 % hlasovacích práv v agentúre má zakladateľ, ktorý je pod priamou kontrolou štátu. Zvyšných 30 % hlasovacích práv majú na základe ich trhového podielu na slovenskom trhu vybraní podnikatelia združení v agentúre.

Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov vznikla koncom roka 2013. Zakladateľom agentúry bola Spoločnosť pre skladovanie. Ďalšími zakladateľmi sú súkromné spoločnosti Bennet Oil, OMV Slovensko, Progress Trading a Slovnaft. Koncom roka 2013 prevzala agentúra od Správy štátnych hmotných rezerv SR za 465 miliónov eur núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov. Išlo o zhruba 520 tisíc metrov kubických núdzových zásob ropy a približne 340 tisíc metrov kubických ropných výrobkov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame