Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vláda SR
Rokovanie vlády SR SITA
22. marca 2013 0:00 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Vláda chce ešte viac utlmiť finančnú podporu pre OZE

Súčasná vláda Roberta Fica chce v najbližšom období realizovať kroky, vďaka ktorým by sa znížila finančná podpora pre výkup elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energií (OZE). Vláda tak chce bojovať proti zvyšovaniu cien elektrickej energie. „Doteraz prijaté opatrenia sprísnili pravidlá pre vyplácanie doplatku na takto vyrobenú elektrinu. V tejto snahe sa bude pokračovať novým nastavením podpory OZE, čím sa zabráni neúmernému zvyšovaniu cien elektrickej energie,“ uvádza sa v aktuálnom Národnom programe reforiem, ktorý vypracovalo Ministerstvo financií SR (MF).

Výkupné ceny elektriny vyrobenej prostredníctvom OZE by mali byť podľa rezortu financií dostatočne flexibilné, aby reagovali na aktuálny trhový vývoj. Na druhej strane však ministerstvo upozorňuje, že by mali byť tieto výkupné ceny pre prilákanie nových investícií aj dostatočne stabilné. „To sa dosiahne jasnými pravidlami pre zmeny výkupných cien. Tempo podpory plnenia cieľov sa zmení tak, aby bola väčšina podpory najmä na výrobu elektriny cielená bližšie k roku 2020,“ dodalo ministerstvo v programe reforiem, v ktorom sa počíta so zavedením jednotného výkupcu podporovanej elektriny z OZE. „Stransparentní to využívanie tejto elektriny a umožní lepšie nastavenie verejnej podpory,“ myslí si rezort.

Podľa Národného programu reforiem je potrebné prehodnotiť podporu ťažby uhlia. Na Slovensku sa podporuje výroba elektriny z domáceho uhlia od roku 2005. Podporuje sa kompenzáciou nákladov na výrobu zahrnutej v cene tarify za dodávku elektriny, ktorú platia odberatelia. „V roku 2011 takto spotrebitelia zaplatili navyše takmer 71 mil. eur. Ťažba a spotreba uhlia pritom poškodzujú zdravie občanov a vytvárajú neúmernú záťaž na životné prostredie,“ upozorňuje rezort v programe reforiem. Vláda by mala preto podľa ministerstva hľadať optimálne spôsoby znižovania ťažby uhlia na Slovensku do budúcnosti s cieľom minimalizovať dosahy na cenu elektriny pre domácnosti, podnikateľov a životné prostredie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame