Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň
Ilustračné foto. SE, a.s.
23. apríla 2015 13:55 ElektrinaAktuality od SITASITA

Via Iuris kritizuje elektráreň pre firmu blízku Brhelovi

Ako upozorňuje advokátka Zuzana Čaputová spolupracujúca s Via Iuris, osvedčenie na výstavbu veľkej prečerpávacej vodnej elektrárne na rieke Ipeľ vydalo Ministerstvo hospodárstva SR novozaloženej firme Hyco, a. s., ktorá je personálne prepojená na údajného mecenáša Smeru Jozefa Brhela.

Na Slovensku sa plánuje výstavba veľkej prečerpávacej vodnej elektrárne na rieke Ipeľ za 1,2 mld. eur. Ako upozorňuje advokátka Zuzana Čaputová spolupracujúca s mimovládnou organizáciou Via Iuris, osvedčenie na jej výstavbu vydalo Ministerstvo hospodárstva SR novozaloženej firme Hyco, a. s, ktorá je personálne prepojená na údajného mecenáša Smeru Jozefa Brhela. „Firma Hyco, a. s. vznikla minulý rok v júni a nemá žiadne skúsenosti s realizáciou takýchto investícií,“ upozorňuje Čaputová. Podľa účtovnej uzávierky z roku 2014 nemá žiadnych zamestnancov. „Firma Hyco, a. s. má však rovnaké sídlo ako viaceré spoločnosti, ktoré sú súčasťou podnikateľskej skupiny údajného mecenáša Smeru Jozefa Brhela,“ tvrdí.

Via Iuris poukazuje na prepojenia

Väčšinovým akcionárom firmy Hyco je podľa advokátky Čaputovej spoločnosť DG-energy, ktorej spoluvlastníkmi sú Ladislav Lorinc a Stanislav Fuňa. Obaja sedia aj v predstavenstve firmy Pow-en, ktorá patrí do podnikateľskej skupiny Jozefa Brhela. Lorinc a Fuňa zároveň sedia v orgánoch ďalších firiem s vplyvom Jozefa Brhela, napríklad NS-Slovakia, E-Group, Alter Energo, Andex. Podľa osvedčenia vydaného ministerstvom hospodárstva pre firmu Hyco je zároveň odborne spôsobilou osobou pre projekt vodnej elektrárne na Ipli Michal Iró. „Tento človek bol aj overovateľom zápisnice na valnom zhromaždení Brhelovej firmy Pow-en, a je tiež členom predstavenstva spoločnosti DG-Energy,“ uvádza Čaputová. Doménu firmy Hyco, a. s. podľa nej zaregistrovala Anna Košťálová z firmy Pow-en.

Mimovládka spochybňuje potrebu elektrárne

„Zámer výstavby elektrárne na Ipli je sporný aj z hľadiska energetického prínosu pre Slovensko,“ tvrdí advokátka. Uvedená elektráreň síce podľa nej figuruje v dokumente Energetická politika Slovenskej republiky, avšak podľa viacerých odborníkov je vzhľadom na jej rozsah pre Slovensko nepotrebná. „Z medializovaných informácií vyplýva, že jej hlavný zmysel je vývoz elektrickej energie do Maďarska. Uvedené je však sporné aj z hľadiska recesie v eurozóne a následnému poklesu cien, v dôsledku čoho dopyt po elektrine klesol,“ upozorňuje Čaputová.

Veľkú vodnú prečerpávaciu elektráreň plánuje postaviť bratislavská akciová spoločnosť Hyco, ktorá podľa údajov obchodného registra vznikla v minulom roku, avšak sa jej už podarilo získať pre svoj projekt od Ministerstva hospodárstva SR osvedčenie. Bez spomínaného osvedčenia nemôže investor začať výstavbu energetického zdroja či infraštruktúry. Malo by ísť o prečerpávaciu vodnú elektráreň s výkonom 560 megawattov. Investor ju chce postaviť v katastrálnom území Ďubákovo a Ipeľský Potok nad vodnou nádržou Málinec.

Jozef Brhel sa od projektu dištancuje

Ako v stanovisku uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR, štát nebude nijako finančne participovať na projekte prečerpávacej vodnej elektrárne Ipeľ. „Štát sa v tomto prípade k ničomu nezaviazal. Negarantuje žiaden dlhoročný odber ani výkupnú cenu. Investičný zámer a jeho návratnosť je rizikom súkromného investora,“ uviedol rezort v reakcii na medializované informácie. Riaditeľ komunikácie podnikateľskej skupiny okolo Jozefa Brhela Juraj Puchý informoval, že projekt im nepatrí a že by bol pre nich rizikový. „Projekt nám nepatrí, nemáme oň záujem a keďže by pre našu skupinu bol extrémne rizikový, nebudeme sa oň uchádzať ani v budúcnosti,“ povedal Puchý.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies