Verejné budovy už bude možné rekonštruovať z energetických úspor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Energetická efektívnosť
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Projekty zvyšovania energetickej efektívnosti verejných budov sa budú môcť realizovať zo súkromných zdrojov a nebudú tak negatívne vplývať na verejné financie. Podľa rezortu financií sa tak otvárajú nové investičné možnosti na renováciu a zhodnotenie verejných budov.

Viac ako 15 tisíc verejných budov sa bude môcť dostať k výhodnej rekonštrukcii smerujúcej k zníženiu nákladov na energie. Projekt zvyšovania energetickej efektívnosti verejných budov totiž podľa novej metodiky Eurostatu nebude negatívne ovplyvňovať verejné financie a zároveň bude môcť využívať súkromné zdroje. V praxi by to znamenalo, že rekonštrukcie verejných budov zamerané na zníženie energetických nákladov, ako napríklad zatepľovanie, by boli financované z úspor na energiách. „Otvárajú sa tak nové investičné možnosti na renováciu a zhodnotenie verejných budov a výrazné zníženie ich nákladov na energie,“ tvrdí ministerstvo financií, ktoré pripravuje návrh legislatívnych zmien a usmernenie, ktoré umožnia širšie využívanie tohto nástroja v podmienkach Slovenska.

Iniciátorom naše ministerstvo

Práve rezort financií je dlhodobo iniciátorom úsilia, aby bolo možné využívať súkromné spoločnosti a súkromné prostriedky na energetické zhodnocovanie verejných budov, ako sú školy, budovy ministerstiev, škôlky, nemocnice, kultúrne domy, či internáty. „Európska komisia v spolupráci s Európskou investičnou bankou preto aj na základe týchto diskusií zverejnili tzv. používateľskú príručku pre zmluvy o garantovaných energetických službách. Tá vysvetľuje podrobnosti vrátane zmluvných ustanovení a iných detailov, ktoré rozhodujú o tom, či je prevažná časť rizík spojených s takouto zmluvou na súkromnej spoločnosti a tým pádom nemá negatívny vplyv na verejné financie,“ informuje ministerstvo.

Zjednodušia proces

Celý proces by mal byť po novom výrazne jednoduchší. Umožňuje totiž modernizáciu verejných budov bez potreby úvodného investičného výdavku z verejných zdrojov. Fungovať to má tak, že verejný subjekt vypíše napríklad na projekt zatepľovania verejné obstarávanie, do ktorého sa budú môcť prihlásiť súkromné spoločnosti s licenciou od rezortu hospodárstva. Víťaz tejto súťaže uzatvorí s danou inštitúciou zmluvu, v ktorej sa zaviaže, že po realizácii projektu sa znížia náklady na energie. „Tieto ušetrené peniaze sa použijú na platby spoločnosti, ktorá projekt realizovala. Investíciu tak bude verejný subjekt splácať postupne v podobe platieb za energetické služby z úspor na energiách,“ píše ministerstvo financií s tým, že súkromný investor bude počas trvania zmluvy garantovať funkčnosť opatrení, ako aj úroveň úspor.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať