Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zatepľovanie úspory šetrenie energetická efektívnosť teplo
Ilustračné foto SITA
23. februára 2014 16:45 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Verejné budovy čakajú energetické audity

Slovenská inovačná a energetická agentúra do septembra budúceho roka urobí energetické audity pre 250 objektov štátnej správy a miestnej samosprávy.

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) pripravuje energetické audity verejných budov. Do septembra budúceho roka majú energetickí špecialisti agentúry odovzdať energetické audity 250 objektov štátnej správy a miestnej samosprávy. „Vďaka energetickým auditom budú mať prevádzkovatelia budov v rukách prepočty aj s vyčíslením nákladov a energetických úspor. Len na základe dôsledne zmapovaného reálneho stavu budov, bude možné v auditoch odporučiť vhodné riešenia,“ informoval riaditeľ odboru komunikácie SIEA Eduard Jambor.

Prvé audity by mali byť k dispozícii na jar tohto roku. „Energetickí audítori SIEA už začali s termovíznymi meraniami objektov, ktoré je nevyhnutné vykonať v zimnom období počas vykurovacej sezóny. Výsledky týchto meraní pomôžu určiť údaje o tepelnotechnických vlastnostiach budov. Nevyhnutné budú najmä v prípadoch, keď chýba projektová dokumentácia,“ dodal Jambor. Keďže základom auditov je zmapovať reálny stav budov, dôležité bude zrealizovať aj prevádzkové merania, ktoré overia účinnosť vykurovacích systémov.

Energetické audity bude SIEA odovzdávať vlastníkom budov priebežne. „Cieľom je, aby ich čo najskôr mohli využiť pri rozhodovaní, či si realizáciu opatrení na úsporu energie zabezpečia prostredníctvom podporných finančných mechanizmov alebo energetických služieb, napríklad takzvaných EPC projektov, pri ktorých sa investície dokážu splatiť z úspor energie,“ konštatoval Jambor.

Energetické audity administratívnych budov, školských budov, ale aj budov, v ktorých sa poskytuje zdravotná a sociálna starostlivosť, sú financované prostredníctvom štrukturálnych fondov Európskej únie v rámci Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies