ŠPECIÁL: Ako ušetriť na energiách počas zimy?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrina, plyn, prasiatko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Zimná vykurovacia sezóna je v plnom prúde. Práve počas zimy vynaložia slovenské domácnosti na energie najviac peňazí. Avšak aj počas mrazivých dní a nocí sa dá na energiách ušetriť. Stále platí, že najlacnejšia energia je tá, ktorú nespotrebujeme. Najväčších dodávateľov energií sme sa opýtali ako na to.

Poznanie svojej spotreby

Dôležitým predpokladom dopracovania sa k úsporám je najmä poznanie svojej spotreby elektrickej energie. A to nielen sumárne spotrebované množstvo elektriny za rok, ale napríklad aj po častiach. Koľko sa jej minie na kúrenie, prípravu teplej vody, svietenie, varenie, či podľa rozdelenia spotreby v čase. Ako sa vyvíja spotreba počas týždňa či počas dňa.

Nové spotrebiče vám prinesú úspory hneď

Najrýchlejšou cestou k úsporám elektriny v domácnosti je jednoduché nahradenie energeticky náročných spotrebičov ich úspornejšou verziou. „Samozrejme, najskôr je potrebné identifikovať ich a poznať ich spotrebu. Ak o nich nemáte prehľad, pomôžu vám merače spotreby, ktoré si zákazníci Stredoslovenskej energetiky môžu požičať na sedem dní úplne zadarmo. Stačí ich pripojiť k spotrebiču na 24 hodín alebo na jeden typický prací či umývací cyklus a získate údaje o spotrebe, s ktorými sa dá ďalej pracovať,“ uviedla pre portál SITA Energetika hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky Michaela Krivá.

Spotrebiče
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Najväčší žrúti elektriny

Všeobecne platí, že ak neberieme do úvahy kúrenie elektrinou a prípravu teplej vody elektrickým bojlerom, potom k spotrebičom s najväčšou spotrebou v domácnosti patrí chladnička s mrazničkou, televízor, sporák s rúrou, práčka so sušičkou. Nasleduje umývačka riadu, osvetlenie, elektronika typu routre, settop boxy či herné konzoly.

Vykurovanie verzus vetranie

Vaša spotreba je v prípade, ak vykurujete plynom, samozrejme, závislá aj od množstva tepla, ktoré potrebujete na vykúrenie domu či bytu. Ako teda správne vetrať, aby sme zbytočne neplytvali teplom? V zime sa odporúča vetrať krátko, no intenzívne.

V období od januára do februára sa odporúča vetrať 4 až 6 minút a na jar v marci a v apríli 10 až 12 minút. Dôležité je tiež neprekurovať miestnosti. Znížením teploty v miestnosti o 1 °C dosiahnete asi 6 % úsporu energie. Zároveň môžete zvýšiť vlhkosť vzduchu a dosiahnete tak nižšiu spotrebu energie na vykurovanie až o 10 až 15 %.

Radiátor
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Množstvo tepla, ktoré je potrebné na vykúrenie bytu či domu, je zase ovplyvnené aj únikmi tepla cez steny, podlahu, okná či strechu. V bytoch uniká až 40 % tepla cez okná, preto nahraďte okná s dvojitým zasklením izotermickými oknami.

„V konečnom dôsledku sa tak zníži strata tepla o približne 50 %. V domoch platí rovnaké odporúčanie v rámci okien, ktoré spolu so stenami spôsobujú únik tepla od 20 až 35 %. Strecha si tiež zaslúži vašu pozornosť, keďže v rodinných domoch prepustí až 30 % tepla,“ dodala Krivá.

Malé zmeny pri varení sú efektívne

Ak vám to príprava pokrmu dovoľuje, varte v tlakovom hrnci. Usporíte 15 až 50 % energie a až 30 % času. Skontrolujte tiež nastavenie plynového horáka. Plameň má horieť rovnomerne modrým plameňom po celom obvode bez žltých špičiek a nesmie zhasnúť pri prepnutí z plného výkonu na minimum. Nerovné dno na hrnci môže pri varení zvýšiť spotrebu energie až o 40 %, odporúčame teda urobiť „inventúru“ hrncov a nádob na varenie.

Plyn, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Pozor na sadzbu

Dôležitý faktor, ktorý ovplyvňuje cenu za elektrinu, je sadzba. Práve sadzba určuje, koľko za elektrinu platíte. Inú sadzbu teda budú mať dôchodcovia, ktorí majú relatívne nízku spotrebu rozloženú do celého dňa a využívajú len bežné spotrebiče, a inú pracujúci ľudia, ktorí majú elektrické vykurovanie a v noci napríklad nabíjajú elektromobil.

„Pomerne často sa v Stredoslovenskej energetike stretávame s tým, že zákazníci výber vhodnej sadzby vôbec neriešia. Napríklad pred stavbou nehnuteľnosti si uzatvoria zmluvu s najnižšou sadzbou DD1, čo je v tom čase správne, keďže odber elektriny nie je vysoký. Následne však nepožiadajú o zmenu sadzby po tom, ako začnú nehnuteľnosť využívať a nasťahujú sa do nej. Výsledkom môžu byť nedoplatky na faktúre, ktoré zákazníci neraz musia riešiť splátkovým kalendárom. Kolaudácia a nasťahovanie sa do novostavby sú vždy dôvodom na preverenie vhodnej sadzby, aby ste sa vyhli takýmto nepríjemným situáciám,“ upozorňuje Krivá.

Zmena počtu osôb v domácnosti je zásadná

Úpravu sadzby treba zvážiť aj pri zmene počtu osôb v domácnosti. Či už sa vám napríklad narodilo bábätko, alebo, naopak, sa váš potomok odsťahoval, overte si, či je vaša sadzba stále vhodná.

„Takmer určite by ste mali zmeniť sadzbu, ak odberné miesto dlhšie nebudete využívať – či už cestujete do zahraničia, alebo napríklad uvažujete o jeho predaji,“ dodala Krivá.

Veľkú úlohu hrá ohrev vody, spôsob vykurovania aj nové spotrebiče

Preveriť vhodnosť sadzby jednoznačne treba pri zmene spôsobu ohrevu vody, napríklad z plynu na elektrinu alebo naopak. To isté platí aj o zmene spôsobu vykurovania, či už z elektrického na iné, alebo naopak. „Ďalšou takouto zmenou je aj kúpa viacerých nových spotrebičov či napríklad zapojenie nabíjacej stanice pre elektromobil,“ konštatovala Krivá.

Západoslovenská energetika (ZSE) pri šetrení energií odporúča:

  • Regulácia vykurovania: ideálne je mať nastavenú reguláciu kúrenia v každej miestnosti, buď termostatmi, alebo termostatickými hlavicami. Riadením teploty počas dňa pomocou termostatických hlavíc v miestnosti sa dá ušetriť štvrtina nákladov. V prípade inteligentných systémov riadenia vykurovania je možné túto reguláciu robiť pohodlne, niekedy aj zo smartfónu, prípadne inteligentný systém sám vie rozoznať, kedy je napr. otvorené okno a prispôsobí tomu vykurovanie.
  • Správne nastavený režim vykurovania: neodporúčame pri odchode z domu vypínať kúrenie na príliš nízku teplotu, a pri návrate ho opätovne spúšťať. „Práve pri takomto nárazovom nábehu kúrenia dochádza k vyššej spotrebe energie. Lepšie je aj počas neprítomnosti temperovať na rozumnú nízku teplotu,“ uviedla pre portál SITA Energetika hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová.
  • Správne vetranie: najefektívnejším a tepelne najúspornejším spôsobom vetrania je riadené vetranie – formou rekuperácie. Ak takéto technické vybavenie dom nemá, tak potom je najefektívnejšie vetrať nárazovo – intenzívne počas krátkeho času (aby sa nestihli ochladiť steny, ale zároveň aby sa stihol vymeniť vzduch v miestnosti).
  • Revízia zariadení: „Určite odporúčame pred zimnou vykurovacou sezónou urobiť revíziu zariadení – plynového kotla či komína,“ konštatovala Dobošová.

Domácnostiam môžu pri šetrení s energiami pomôcť aj tieto rady odborníkov od Východoslovenskej energetiky (VSE):

  • V čase vykurovacej sezóny vždy odporúčame venovať pozornosť vykurovaniu a hlavne kotlom. „Výmenou starého nekondenzačného kotla za nový kondenzačný môžu zákazníci ušetriť a dosiahnuť minimálne 10% úsporu zemného plynu. Našim zákazníkom dávame na výber niekoľko tipov plynových kotlov. Zároveň im ponúkame výhodné financovanie prostredníctvom mesačných splátok, pravidelné servisné prehliadky a 5-ročnú záruku,“ dodala hovorkyňa VSE Katarína Šulíková.
  • Kotol – nezabudnite na preventívnu kontrolu. Usadeniny môžu zvýšiť spotrebu až o 25 %.
  • Kotol – Zateplite prvé dva metre potrubia na teplú a studenú vodu. Znížite tak tepelné straty.
  • „Zákazníkom tiež radíme ako regulovať teplotu v každej miestnosti nezávisle pomocou zónovej regulácie vykurovania. Tá zabezpečí to, že nebudete na komfortnú teplotu vykurovať celý dom ale napr. iba pracovňu alebo dennú časť domu, kde sa zdržiavate. To sa nedá, ak máte iba jeden termostat, pomocou ktorého riadite teplotu v celom dome naraz. V každej izbe budete mať takú teplotu, akú si nastavíte. Správnou kontrolou teploty v miestnostiach môžete ušetriť do 30 % energií na vykurovanie,“ doplnila Šulíková.
  • Vykurovanie – znížením požadovanej teploty o 1°C môžete ušetriť cca 5-6 % nákladov na vykurovanie.
  • V domoch s krbom – v prechodných obdobiach – začiatok a koniec vykurovacej sezóny, resp. začiatok jesene a koniec jari – nezapínať hlavné vykurovanie, ale dokúriť objekt krbom.
  • V domácnostiach s klimatizáciou – v prechodných obdobiach môžete na vykurovanie využívať aj klimatizáciu. „Výhodné hlavne pre ľudí žijúcich v bytoch s centrálnym vykurovaním, dáva im možnosť si dokurovať priestor v období, keď ešte nie je spustené centrálne vykurovanie. Podobne to v čase mimo vykurovacieho obdobia platí aj pre rodinné domy s centrálne riadeným systémom (jeden termostat pre nehnuteľnosť). Takéto využitie klimatizácie je vhodné hlavne na lokálne a okamžité/krátkodobé zvýšenie teploty v miestnosti. Stačí sa obrátiť na našich odborníkov z TermoTeam-u od VSE, ktorí poradia s výberom správnej jednotky, namontujú ju v rámci ceny a dajú i 5 ročnú záruku,“ dodala Šulíková.
  • Používajte smart riešenia. Cez mobilné aplikácie môžete na diaľku regulovať vykurovanie, zhasnúť svetlá v dome či vypnúť televíziu.
  • Podlahy – používajte koberce. Zvýšite tak svoj tepelný komfort s nižšími nákladmi na vykurovanie (neplatí pre podlahové vykurovanie).
  • Okná – ak staré okná netesnia, vymeňte ich. Šetriť pomáhajú aj rolety a fólie.
  • Záclony – ak sú príliš dlhé a siahajú cez radiátory, obmedzujú plynulý tok tepla do miestnost

Plynári zo Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) by šetrili takto:

  • A) Osvetlenie

Ušetriť na energiách môžeme výmenou žiaroviek za hospodárnejšie, či reguláciou osvetlenia pomocou senzorov pohybu alebo ich utlmovania. Vývoj ide v tejto oblasti rýchlo dopredu a na trhu sú dostupné žiarovky nového typu, ktoré majú niekoľkonásobne vyššiu životnosť a spotrebujú podstatne menej energie, ako staré typy.

„Len nahradenie klasických volfrámových žiaroviek za úsporné LED žiarovky v našich domácnostiach môže priniesť úspory za osvetlenie až do výšky 90% z nákladov na spotrebovanú energiu,“ uviedol pre portál SITA Energetika hovorca SPP Ondrej Šebesta.

V administratívnych budovách sa v súčasnosti používajú na osvetlenie prevažne žiarivkové trubicové svietidlá, tzv. „neónky“. Ak ich nahradíme LED žiarovkami, ktoré majú rovnaký tvar, môžeme dosiahnuť úsporu od 50 do 70%.

Rovnako sú úspory možné aj pri vonkajšom osvetlení. V minulosti boli na tento druh osvetlenia často inštalované vysokotlakové ortuťové výbojky a na mnohých miestach sú dodnes, aj keď bol už ich predaj zakázaný.  Ak namiesto nich mestá a obce nainštalujú halogenidové výbojky, prípadne LED osvetlenie, rovnako môžu znížiť náklady na osvetlenie rádovo v desiatkach percent.

  • B) Varenie

Kuchyňa so všetkými pomocníkmi v podobe rôznych spotrebičov, ktoré nám uľahčujú varenie je celkovo významným zdrojom spotreby energie. Starý za nový spotrebič, teda aj napríklad aj rúru, mikrovlnku, či varnú dosku alebo sporák sa oplatí vymeniť za nový vtedy, ak je spotreba energie v prípade nového spotrebiča významne nižšia.

„Ušetriť vieme aj vtedy, ak budeme dávať pozor už na to, v akom hrnci varíme. Priemer dna hrncov by totiž mal zodpovedať priemeru platničky elektrického sporáka. Už o 3 cm väčší priemer dna nádoby zvýši spotrebu energie až o 30 %. A opäť ušetríme nielen peniaze, ale aj životné prostredie, keďže správnym varením môžeme zmenšiť svoju osobnú uhlíkovú stopu až o 55 kg emisií CO₂ za rok,“ doplnil Šebesta.

Rovnako infračervené a indukčné varné dosky dokážu urýchliť prípravu jedla a znížiť spotrebu energie pri príprave jedla o 30 až o 50%. Ušetriť môžeme rovnako tiež používaním pokrievok, či využitím zvyškového tepla na dovarenie, ak  vypneme tepelný zdroj 5 až 10 minút pred koncom prípravy jedla.

  • C) Pranie

Nové energeticky úsporné typy práčok majú až o 50 % nižšiu spotrebu vody ako staršie modely.

Práčka sa podieľa na spotrebe elektrickej energie v domácnosti približne 11-timi percentami. Ak znížime teplotu pri praní zo 60°C na 30°C dokážeme ušetriť až 25% energie. Dnešné pracie prostriedky nám už umožňujú kvalitne vyprať prádlo, aj pri nižších teplotách.

Ak máme sadzby elektriny s vysokou a nízkou tarifou, ušetriť vieme napríklad vďaka funkcii odložený štart, ktorá nám umožní prať v dobe vhodnejšej tarify. Platí tiež, že by sme mali prať vtedy, ak dokážeme zaplniť odporúčaný objem prádla v bubne práčky, to znamená, na jedno pranie nie priveľa, ani primálo bielizne.

Zároveň by sme nemali zabudnúť vybrať si správny program prania. Najviac elektriny totiž práčka spotrebuje práve na ohrev vody. „Rovnako môžeme ušetriť vďaka starostlivosti o našu práčku. To znamená pravidelne odstraňovať vodný kameň, ktorý zvyšuje spotrebu,“ dodal Šebesta.

  • D) Ohrev vody

Práve príprava teplej vody predstavuje značnú časť celkových nákladov na energie v domácnosti.

V prvom rade je potrebné dbať na to, aby rozvody teplej vody k miestu spotreby boli čo najkratšie a správne izolované, aby sa teplo v rozvodoch nestrácalo. Spotreba teplej vody bezprostredne súvisí aj s počtom ohrevov vody. Ak znížime spotrebované množstvo ale aj teplotu na ktorú je voda ohrievaná, znížime aj počet samotných ohrevov.

„Pozor by sme mali dať aj na zbytočne vysoké nastavovanie teploty vody v bojleri na teplotu 80 či 90 °C. Je to veľmi neefektívne. Ak máme doma zásobník teplej vody, stačí nastaviť teplotu na termostate na ideálnych 55°C,“ konštatoval Šebesta.

  • E) Vykurovanie

Vykurovanie tvorí väčšinou najvyššiu položku nákladov za prevádzku domácnosti, či kancelárií. Energetická úspora pri správnom manažmente vykurovania sa môže pohybovať až do výšky 30%.

Šetrné vykurovanie je spojené nielen s vhodným telesom, ale aj nastavenou teplotou a vetraním. Aktuálne sú trendom výmeny klasických plynových kotlov za kondenzačné plynové kotle, pri ktorých úspora energie dosahuje 12 a viac percent.

Platí, že by sme nemali prekurovať. Správnou reguláciou vnútornej teploty môžeme ušetriť až 20% energie na vykurovanie. Napríklad odporúčaná teplota v spálni je 18 až 20 stupňov Celzia. Ak znížime teplotu obytného priestoru napr. o 1°C, dosiahneme tým úsporu nákladov na kúrenie o približne 6%. Pri komplexnom zateplení a výmene okien je možné ušetriť 50 – 60 % celkového množstva energie na vykurovanie bytu. Každoročne teda môžeme ušetriť polovicu z finančnej čiastky, ktorú dáme za vykurovanie.

Dobre fungujú aj praktické rady týkajúce vetrania, t.j. otvárať okná max 3x denne na kratší čas, rovnako by sme si mali dať pozor na to, aby nám záclony nezakrývali radiátor, pretože tak bránia efektívnemu šíreniu tepla a samozrejme neskrývať radiátor a vykurovacie telesá za rôzne kusy nábytku.

„Z komplexnejšieho pohľadu úspory energií prináša zatepľovanie stavieb a znižovanie vlhkosti v obytných priestoroch, ako aj regulačná technika v podobe termostatických ventilov a programovateľných termostatov, ktoré v smart domácnostiach dokážeme ovládať aj z nášho mobilného telefónu,“ dodal Šebesta.

  • F) Sprchovanie

Spotrebu teplej vody vieme ušetriť napríklad sprchovaním namiesto kúpania vo vani a využitím úspornej sprchovacej hlavice s nastaviteľným prietokom vody.

Dôležitý je aj režim sprchovania. Ak nebudeme mať vodu pustenú po celý čas sprchovania, dokážeme ušetriť až 60% spotreby teplej vody.  Odporúčame tiež zvážiť kúpu perlátorov tak na vodovodné batérie ako aj na úspornú sprchovú hlavicu.

Perlátory miešajú vodu so vzduchom a zmenšujú prietokový profil. Tým sa zväčšuje objem, znižuje prietokové množstvo vody a zvyšuje rýchlosť prúdenia. Výsledkom je úspora spotreby vody. „A samozrejme, pozor na kvapkajúce kohútiky,“ upozornil Šebesta.

  • G) Stand-by režim

Na jednej strane si vieme do našich domácností zaobstarať nové, energeticky mimoriadne šetrné spotrebiče, na druhej strane nám však ich počet rastie, čím môže rásť aj spotreba energií. Je preto dôležité, aby sme si uvedomili, že aj malými krokmi, ktoré si nevyžadujú náročnejšie investície, vieme dosiahnuť zaujímavé úspory energií.

V tomto smere sú zaujímavé napríklad výsledky francúzskeho prieskumu, ktorý ukázal, že aj taká zdanlivo zanedbateľná vec, ako je ponechanie spotrebičov v tzv. stand by režime, zvyšuje celkovú spotrebu domácnosti až o 7%. Tzv. spiace spotrebiče je preto lepšie vypínať. „Rovnako tak vypínať prívod plynu, či elektriny v prípade, ak odchádzame mimo domov na dlhší čas, napríklad na dovolenku,“ uzavrel Šebesta.

Ak ste zákazníkom SSE, odporúčame vám skontrolovať si svoju aktuálnu sadzbu. Nájdete ju v zákazníckej eZóne SSE alebo v ročnom vyúčtovaní v rámci údajov o odbernom mieste, zväčša na tretej strane vyúčtovacej faktúry za dodávku a distribúciu elektriny. Ak si nie ste istí, či je vaša sadzba stanovená správne, môžete si ju overiť pomocou špeciálnej kalkulačky na našej stránke sse.sk/sadzby.

Našim zákazníkom navyše raz ročne zasielame na email bezplatné personalizované videoporadenstvo. Odborníci zo SSE sa bezprostredne po fakturácii pozrú na vašu spotrebu energií, sadzbu, ktorú využívate, a v prípade potreby vám navrhnú úpravu, ktorá vám pomôže ušetriť aj desiatky eur ročne. O zmenu sadzby môžete požiadať online

Zmena sadzby už patrí medzi úkony, o ktoré môžete požiadať aj online prostredníctvom zákazníckej eZóny SSE z pohodlia domova. Využiť môžete aj online formulár priamo na internetovej stránke SSE, email alebo zákaznícku linku. Na zmenu vždy potrebujete EIC kód svojho odberného miesta, ktorý nájdete na faktúre. Podľa toho, na akú sadzbu chcete prejsť, nezabudnite doplniť aj ďalšie potrebné informácie či skontrolovať všetky technické predpoklady.

Ďalším spôsobom ako ušetriť náklady na energie je možnosť objednať si službu Uhlíková stopka od SPP alebo Ecofee od SPP. Predmetom tejto služby je poskytnutie poradenstva ako znížiť spotrebu a využívať udržateľnejšie riešenia nielen v energetike.

Poradenstvo poskytované prostredníctvom Uhlíkovej stopky od SPP zahŕňa personalizované tipy s návrhmi úspor energie a fosílnych palív v eurách a CO₂ (podľa znalostnej analytiky). Zároveň zákazník dostáva aj ďalšie poradenstvo o tom ako konať udržateľnejšie v iných oblastiach ako napr. nakupovanie, stravovanie a cestovanie. V prípade, ak zákazník realizuje navrhované opatrenia, môže ušetriť viac ako 100 eur ročne.

Spoločne so službou Uhlíková stopka od SPP a našimi zákazníkmi podporujeme verejnoprospešné aktivity, napríklad výsadbu stromov v chránených územiach Slovenska v chránených národných parkoch v počte 4 až 6 stromov ročne za každú uzavretú zmluvu. Od roku 2020 sme takto spoločne s našimi zákazníkmi vysadili už viac ako 1 000 000 stromov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína ŠulíkováMichaela DobošováMichaela KriváOndrej Šebesta
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemyselSSE Stredoslovenská energetikaVSE Východoslovenská energetikaZSE Západoslovenská energetika