SEPS je stále bez leteckej diagnostiky vedení, bezpečnosť vraj ohrozená nie je

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrické vedenie elektrina seps
Foto: Ilustračné, SEPS

Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) sa stále nedarí zabezpečiť letecký monitoring svojich sietí. Ostatne, poslednýkrát zrealizovala spoločnosť leteckú diagnostiku prenosovej sústavy v roku 2018. V septembri minulého roku vyhlásil štátny podnik tender na zabezpečenie týchto služieb, o rok neskôr však súťaž zrušil. Ako pre portál vEnergetike.sk uviedlo dočasne vymenované vedenie spoločnosti SEPS, bezpečnosť prenosovej sústavy nie je ohrozená.

Neúspešný tender

Tender za 3,7 milióna eur zrušil prevádzkovateľ prenosovej sústavy začiatkom septembra tohto roku. Ako informovala spoločnosť SEPS Úrad pre verejné obstarávanie, o účasť vo verejnom obstarávaní prejavili záujem traja záujemcovia. Ponuka však bola iba jedna, s cenou o päťtisíc eur nižšou ako odhadovaná cena. „Na základe porovnania predpokladanej hodnoty zákazky s návrhom na plnenie kritérií poskytnutým jediným uchádzačom sme sa rozhodli verejné obstarávanie podľa zákona o verejnom obstarávaní zrušiť, z dôvodu, že neboli predložené viac ako dve ponuky,“ zdôvodnila spoločnosť zrušenie tendra.

V súčasnosti robí spoločnosť diagnostiku siete pochôdzkovo, v prípade potreby používa drony. Spoločnosť je presvedčená, že ani bez leteckej diagnostiky prenosovej sústavy nie je ohrozená bezpečnosť a spoľahlivosť prenosu elektriny. „SEPS každý deň realizuje štandardnú preventívnu údržbu vedení, vrátane ich preventívnej kontroly. Aktuálny stav nedostupnosti leteckej diagnostiky priamo neznamená vážny prevádzkový stav z pohľadu stability sústavy. Je však potrebné túto službu čo najskôr zabezpečiť, aby sa eliminovala pravdepodobnosť zvýšenia miery poruchovosti a tým aj zhoršenia spoľahlivosti jednotlivých vedení v majetku SEPS,“ uviedla spoločnosť s tým, že robia všetko preto, aby sa čo najrýchlejšie mohli elektrické vedenia kontrolovať aj zo vzduchu.

Rokujú s ministerstvom vnútra

Dočasný predseda predstavenstva SEPS Jaroslav Vach sa v júni tohto roku na tlačovej besede nechal počuť, že sa mu nepozdáva predchádzajúce outsourcovanie leteckého monitoringu elektrizačnej siete prostredníctvom spoločnosti EHC. Tá mala od roku 2010 do roku 2018 za výkony zinkasovať viac ako osem miliónov eur. Trestný čin však v tomto outsourcovani dočasné vedenie SEPS nevidí. „Skutočnosti oprávňujúce podozrievať niekoho z trestného činu nám nie sú známe,“ uviedlo vedenie.

Jaroslav Vach, ktorý sa uchádza o členstvo v predstavenstve SEPS aj v aktuálne prebiehajúcom výberovom konaní, taktiež na júnovej tlačovej besede uviedol, že s leteckou diagnostikou elektrických vedení by mohlo spoločnosti pomôcť aj ministerstvo vnútra. „Rokovania s ministerstvom vnútra o možných riešeniach prebiehajú, k uzatvoreniu zmluvného vzťahu zatiaľ nedošlo,“ uzavrelo dočasne vymenované vedenie spoločnosti SEPS.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav VachMartin Riegel
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava