Prešovský kraj podpísal memorandum s investorom geotermálnej elektrárne, náklady v prvej etape dosiahnú 65 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Geotermálna elektráreň
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Memorandum o vzájomnej spolupráci a podpore pri rozvoji využívania geotermálnej energie na území Prešovského kraja s ambíciou vzniku zeleného priemyselného parku na jeho území podpísali dnes Prešovský samosprávny kraj a spoločnosť PW Energy, a.s., Košice. Spoločnosť PW Energy plánuje pri obci Ľubotice, neďaleko Prešova, vybudovať prvú geotermálnu elektráreň s odhadovanými nákladmi vo výške minimálne 65 miliónov eur.

Ako uviedol predseda predstavenstva spoločnosti PW Energy, a.s. Milan Jankura, na jar tohto roka získali na výstavbu elektrárne pri Ľuboticiach povolenie od Ministerstva životného prostredia, keď zámer úspešne prešiel procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).

Plán projektu

So začiatkom vrtných prác sa podľa Jankuru počíta najskôr na jar 2024. Predpokladaná investícia v prvej etape projektu, v rámci ktorej sú plánované celkovo tri produkčné vrty, je 65 miliónov eur.

„Popri vlastnom investičnom kapitále sa plánujeme uchádzať aj o podporu v grantových schémach a eurofondových výzvach, čo sú štandardné spôsoby spolufinancovania geotermálnych projektov naprieč Európskou úniou,“ uviedol Jankura.

V okolí elektrárne sa počíta s ďalším rozvojom a nadväzujúcimi investičnými zámermi. V budúcnosti tak môže v lokalite vzniknúť zelený geotermálny priemyselný park, v ktorom sa môžu realizovať rôzne podnikateľské zámery využívajúce zelenú energiu, ale môžu tu vzniknúť aj športové či rekreačné prevádzky.

Zelenou energiou k ďalším projektom

„Podpis memoranda je pre nás dôležitým signálom, že kraj má záujem o rozvoj geotermálnej energie. Naším cieľom je priniesť do regiónu výrobu zelenej elektriny a tepla, ktorá významne prispeje k redukcii emisií a zároveň môže naštartovať ďalšie projekty, čím prispeje k celkovému rozvoju,“ dodal Jankura.

Kraj sa s investorom dohodol na tom, že PSK projekt výstavby geotermálnych elektrární podporí v rámci svojich kompetencií, vrátane prípadných navrhovaných zmien v územných plánoch mesta a dotknutých obcí. Investor, naopak, poskytne súčinnosť pri nadväzujúcich investičných zámeroch a umožní odber tepla využiteľného pre súčasné mestské či obecné budovy, ale aj prípadné nové objekty, respektíve komerčné projekty.

Obchvat a elektráreň

„PSK je pripravený s pomocou pri výstavbe infraštruktúry. Sme svedkami skokového nárastu cien energií a tento projekt môže pomôcť obyvateľom, ale aj firmám a priemyslu tieto náklady za energie znížiť. Ak sa na to pozeráme cez zelenú politiku, tak ročne tento projekt dokáže ušetriť až 65-tisíc ton oxidu uhoľnatého (CO2), čiže má to aj tento sekundárny dopad na obyvateľstvo a na kraj,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Doplnil, že župa pripravuje vybudovanie juhovýchodného obchvatu Prešova, na ktorý by novovybudovanú elektráreň napojila. Vybudovanie obchvatu, ale aj nová geotermálna elektráreň by mali podľa starostky obce Ľubotice Nicole Rubisovej zatraktívniť kataster obce.

Priestor aj na rekreáciu

„Zelená energia je v súčasnosti na prvom mieste, a práve geotermálne energia je taká, ktorá nepotrebuje vietor ani slnko. Ide nepretržite 24 hodín denne a je to obrovská výhoda pre obec pri získaní elektrickej energie, a tiež budeme využívať aj zostatkové teplo, na ktoré je určené funkčné využitie parciel v okolí,“ skonštatovala Rubisová. Dodala, že celé územie v okolí elektrárne má mať po schválení funkčné využitie na rekreačné účely, zelené líniové parky alebo skleníky na poľnohospodárske využitie.

„V súčasnosti je územný plán obce otvorený, dajú sa doňho doplniť rôzne funkčné využitia pozemkov. Čo sa týka parciel na stavbu elektrárne, PW Energy ich má vo svojom vlastníctve. Nepotrebuje na to súhlas, ide podľa geologického zákona. Parcely v okolí budú mať funkčné využitie na rekreačné účely alebo na poľnohospodárstvo, čiže na vyhrievané skleníky. Ale toto je súčasťou schvaľovania územného plánu poslancami,“ uviedla starostka.

Tepla bude viac než dosť

Spoločnosť PW Energy má rozpracované aj ďalšie dva projektové zámery výstavby geotermálnych stredísk v okolí Prešova. Celkový potenciál lokality sa odhaduje na 20 elektrických megawattov (MWe).

Znamená to, že geotermálne elektrárne tu po dokončení ročne vyrobia zelenú elektrinu vo vyššom objeme, ako je ročná spotreba domácností v krajskom meste Prešov. K dispozícii bude aj zostatkové teplo, ktoré možno popri dodávke pre obydlia efektívne využiť aj na vykurovanie skleníkov a ďalšie poľnohospodárske činnosti, prípadne na ohrev vody v bazénoch akvaparku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan JankuraMilan Majerský
Firmy a inštitúcie EIAEU Európska úniaMŽP Ministerstvo životného prostredia SRPSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)zelený priemysel