Plánovaný plynovod Nord Stream 2 nie je v súlade s cieľmi EÚ, tvrdí slovenské ministerstvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plynovod
Ilustračné foto SITA/AP

Ruská spoločnosť Gazprom už získala povolenia na výstavbu plynovodu od Nemecka či Fínska.

Ruský plynovodný projekt Nord Stream 2 považuje slovenské ministerstvo hospodárstva (MH) stále za projekt, ktorý nie je v súlade s cieľmi Európskej únie (EÚ) a vznikajúcej Energetickej únie. „Všetky projekty by mali byť v súlade s cieľmi európskej energetickej politiky, podľa ktorých by mali prispievať k zvyšovaniu energetickej bezpečnosti, plne diverzifikovať zdroje a prepravné trasy a zachovávať súlad s legislatívou Európske únie. Viaceré krajiny EÚ vrátane Slovenska však v rámci niekoľkých spoločných iniciatív upozornili na fakt, že projekt Nord Stream 2 nie je v súlade s cieľmi EÚ, ktoré sú základom Energetickej únie,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano.

Nemecko a Fínsko už súhlasili s podmienkami na výstavbu plynovodu Nord Stream 2. Rusi však musia čakať ešte na povolenie krajín ako je Dánsko či Švédsko. „Ministerstvo hospodárstva SR berie rozhodnutie v Nemecku v súvislosti s výstavbou Nord Stream 2 na vedomie. Nemáme k dispozícii kompletný postup krokov investora projektu potrebných k získaniu povolení na výstavbu plynovodu nielen v Nemecku, ale ani v ďalších výstavbou dotknutých krajinách,“ reagoval na kroky krajín Stano. Ruská spoločnosť Gazprom chce začať s výstavbou plynovodu čo najskôr.

Ministerstvo hospodárstva ako polovičný vlastník slovenskej prepravnej spoločnosti Eustream predpokladá, že sa po výstavbe Nord Stream 2 zvýši preprava plynu z Ruska do Európy týmto koridorom. „Na druhej strane, pokiaľ ide o dodávky plynu z Ruska do niektorých krajín EÚ a krajín juhovýchodnej Európy, je zrejmé, že bude aj naďalej potrebná existujúca plynárenská infraštruktúra. Z pohľadu Slovenska je absolútnou prioritou zaistenie energetickej bezpečnosti krajiny a celého regiónu, čoho kľúčovým predpokladom je zachovanie ukrajinskej prepravnej trasy. Preto je pre Slovensko prioritou čo najvyššie využívanie prepravných trás, ktoré idú cez naše územie,“ konštatoval Stano.

V septembri 2015 Gazprom vytvoril konzorcium so spoločnosťami E.ON, BASF/Wintershall, OMV, ENGIE a Royal Dutch Shell s cieľom vybudovať plynovod Nord Stream 2, ktorý by umožnil Rusku do konca roka 2019 úplne obísť Ukrajinu a tým pádom aj Slovensko. Práve koncom roka 2019 končí platnosť rusko-ukrajinskej zmluvy o preprave plynu cez Ukrajinu do západnej Európy. Trasa Nord Stream 2 by kapacitu plynovodu zdvojnásobila na 110 miliárd kubických metrov ročne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR