O poukážku na malé OZE bude možné požiadať spätne. Domácnosť v rodinnom dome môže získať až vyše 4-tisíc eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fotovoltika
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenské domácnosti si už môžu inštalovať malé obnoviteľné zdroje energií (OZE), na ktoré chcú získať od štátu dotáciu. O dotáciu neprídu, o poukážku budú môcť Slovenskú inovačnú a energetickú agentúru (SIEA) požiadať spätne.

Ako uviedol generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič, prvá fáza projektu Zelená domácnostiam sa začala už 30. októbra 2023. Odvtedy je možné zariadenia inštalovať prostredníctvom zhotoviteľov, ktorí sa môžu registrovať v projekte.

Druhú fázu projektu, v ktorej budú poukážky vydávané a preplácané, spustí energetická agentúra v prvom štvrťroku 2024. Vtedy bude prístupný nový informačný systém.

„Domácnosti aj zhotoviteľov na to upozorňujeme vopred, aby to mohli zohľadniť pri uzatváraní kontraktov a zvážiť termín inštalácie,“ upozornil Jurikovič. Ako zdôraznil, v projekte Zelená domácnostiam je finančných prostriedkov dostatok.

Zmena spôsobu zvýhodnenia

Na poukážky pre domácnosti je vyčlenených 151,6 milióna eur, z toho 58,1 milióna eur iba pre Bratislavský samosprávny kraj.

Domácnosti v rodinných domoch ale aj v bytových domoch budú môcť získať dotáciu na kúpu a inštaláciu fotovoltických panelov, slnečných kolektorov, tepelných čerpadiel kotlov na biomasu či veterných turbín. Domácnosť v rodinnom dome môže získať dotáciu až vyše 4 000 eur.

V novom projekte sa zásadne mení spôsob zvýhodnenia, ktorý zohľadňuje, či inštalácia prispieva k zlepšovaniu životného prostredia.

Zvýšením základnej sadzby o 15 % budú zvýhodnené domácnosti, ktoré prestanú využívať tuhé palivá, napríklad kotol na uhlie alebo kotol na biomasu, alebo domácnosti, ktoré si nechajú nainštalovať v oblastiach s riadením kvality ovzdušia bezemisné zariadenie, teda tepelné čerpadlo, slnečný kolektor, fotovoltický panel alebo veternú turbínu.

Kde podpora stúpla najviac?

Naďalej bude platiť podmienka, že poukážka môže pokryť maximálne 50 % z nákladov na kúpu a inštaláciu zariadenia.

Najviac podpora stúpla pri fotovoltických systémoch v prípade domácností, ktoré majú vyššiu spotrebu. Maximálny výkon, na ktorý bude bežne poskytovaný príspevok, je obmedzený na 3 kilowatty (kW) s príspevkom 1 725 eur.

Ak domácnosť preukáže vyúčtovacou faktúrou vyššiu spotrebu ako 3 000 kW za rok, môže byť maximálny podporovaný výkon až 7 kW. V prípade tepelných čerpadiel je podporovaný výkon do 10 kW a pri zohľadnení zvýhodnenia je maximálny príspevok 4 370 eur.

Pri slnečných kolektoroch s výkonom 4 kW je najvyšší príspevok 2 300 eur. Pri kotloch na biomasu, ktorých sa zvýhodnenie o 15 % netýka, zostáva maximálny príspevok na 10 kW v sume 1 500 eur.

Zaregistrovaných vyše 1300 zariadení

Do zoznamu oprávnených zariadení bolo od augusta zaregistrovaných vyše 1300 zariadení. V zozname oprávnených zhotoviteľov budú uvedení dodávatelia, ktorí so SIEA podpíšu zmluvu o preplácaní poukážok obsahujúcu aj povinnosti pri zabezpečovaní podporovaných inštalácií.

Vďaka európskej podpore pribudlo v slovenských domácnostiach za osem rokov vyše 60-tisíc zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

„Zverejnili sme nové podmienky projektu Zelená domácnostiam, ktoré sú v súlade s európskymi environmentálnymi kritériami, a môžeme tak v pomoci pokračovať. Našou snahou bolo zabezpečiť, aby boli príspevky pre domácnosti znovu k dispozícii čo najskôr. Preto otvárame registráciu oprávnených zhotoviteľov a umožňujeme domácnostiam, aby si nechali nainštalovať zariadenia, ktoré spĺňajú stanovené požiadavky,“ konštatoval Jurikovič.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Stanislav Jurikovič
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra