Chcete dotáciu na malé OZE? Vieme najnovšie termíny prideľovania poukážok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Oze
Foto: Ilustračné, pixabay.com

Celkovo si budú môcť domácnosti žijúce iba mimo Bratislavského samosprávneho kraja rozdeliť 8,1 milióna eur.

Slovenské domácnosti budú mať v prvom polroku tohto roka ešte tri možnosti dostať sa k dotácii na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). Toľko kôl projektu Zelená domácnostiam plánuje vyhlásiť Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA). Ako informoval vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič, celkovo si budú môcť domácnosti žijúce iba mimo Bratislavského samosprávneho kraja rozdeliť 8,1 milióna eur. Podpora bude určená pre obnoviteľné zdroje vyrábajúce teplo.

Špeciálne kolo pre čerpadlá a kotly

Najbližšie môžu domácnosti zabojovať o štátnu dotáciu už utorok 17. apríla. Energetická agentúra plánuje domácnostiam rozdeliť v 23. kole projektu Zelená domácnostiam poukážky na zariadenia na výrobu tepla v hodnote 3 milióny eur. Ďalšie kolo bude vyhlásené 22. mája s alokáciou 4 milióny eur. Toto kolo bude špeciálne určené len pre tepelné čerpadlá a kotly na biomasu. Prostriedky, ktoré budú po tomto kole k dispozícii, sa automaticky presunú do posledného kola v prvom polroku s termínom 26. júna. To je určené pre všetky tri druhy tepelných zariadení a aktuálne je naň vyčlenených 1,1 milióna eur. „Sumy pre pripravované kolá boli navýšené o prostriedky, ktoré sa uvoľnili z prechádzajúceho obdobia,“ uviedla na margo ďalších kôl generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.

Rozdali milióny

Momentálne je celkový inštalovaný výkon podporených zariadení pri preplatených poukážkach 86,3 megawattov. Z celkového rozpočtu pilotného projektu vo výške 45 miliónov eur boli doteraz preplatené poukážky v hodnote vyše 27 miliónov eur. Vďaka podpore z Operačného programu Kvalita životného prostredia je tak už využívaných 12 186 zariadení. Z toho je 4 786 inštalácií slnečných kolektorov, 2 802 inštalácií fotovoltických panelov, 3 125 tepelných čerpadiel a 1 473 kotlov na biomasu. „Do decembra 2018, kedy pilotný projekt končí, by malo v slovenských domácnostiach pribudnúť ešte šesťtisíc podporených zariadení,“ konštatoval Jurikovič.

Ak zostanú po prvom polroku voľné finančné prostriedky po nevyužitých poukážkach, plánuje SIEA vyhlásiť kolá pre zariadenia na výrobu tepla aj v letnom období. „V druhom polroku je však zámer predovšetkým dokončovať inštalácie, aby mohli byť na jeseň preplatené posledné poukážky. Aktuálne už SIEA pripravuje pokračovanie projektu od roku 2019,“ uzavrel Jurikovič.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra