Veľkoobchodné ceny elektriny medziročne poklesli

18. marca 2013 0:00

Veľkoobchodné ceny elektrickej energie, tzv. ceny silovej elektriny, v tomto roku medziročne poklesli o viac ako 12 %. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Slovenských elektrární, a.s. Janka Burdová, dominantný výrobca elektriny na Slovensku očakáva v tomto roku stagnáciu cien silovej elektriny na súčasnej úrovni, ktorá sa pohybuje od 40 do 43 eur za megawatthodinu. Medziročný pokles veľkoobchodných cien elektriny tak bude mať v budúcom roku pozitívny vplyv na koncové ceny elektriny pre odberateľov, keďže tie tvoria zhruba 40 % z celkovej ceny elektriny.

Elektrické vedenie elektrina
Ilustračné foto SITA/AP

„Slovenské elektrárne ako výrobca elektriny predávajú svoju produkciu za ceny stanovené na burze s elektrinou v Nemecku. Táto cena však tvorí menej ako polovicu koncovej ceny elektriny, ktorú na Slovensku platia koncoví odberatelia – domácnosti a podniky. Takmer 60 % tvoria systémové poplatky, poplatky za prenos a distribúciu elektriny a straty, ako aj maloobchodná marža a odchýlka,“ dodala Burdová.

Slovenské elektrárne v minulom roku vyrobili takmer 22,2 terawatthodín elektrickej energie, čo predstavuje medziročný nárast o viac ako jedno percento. Prostredníctvom jadrových elektrární pritom vyrobil slovenský dominantný výrobca 15,5 terawatthodín elektrickej energie. Vďaka vodným elektrárňam vyrobili elektrárne 4 terawatthodín elektriny. Zvyšok bol vyrobený prostredníctvom tepelných elektrární, ktoré prevádzkuje podnik na uhlie a biomasu. Na výrobe elektriny sa s 89 % podieľali zdroje bez produkcie emisií, čo je hlavne príspevok jadrových a vodných elektrární. Slovenské elektrárne pokrývajú 77 % spotreby elektriny na Slovensku.

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 Enel S.p.A. kontroluje 66 % akcií spoločnosti a zvyšných 34 % vlastní Slovensko prostredníctvom Fondu národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR. Slovenské elektrárne prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Slovenské elektrárne sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.Čo si o tom myslíte?