Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bane uhlie
Ilustračné foto SITA/AP
12. júna 2013 16:35 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Veľké ťažobné firmy budú musieť odkryť platby vládam

Veľké spoločnosti pôsobiace v oblasti ťažby ropy, zemného plynu, nerastných surovín a dreva budú musieť zverejniť podrobnosti o platbách vládam tretích krajín pri každom projekte ťažby. Vyplýva to z legislatívneho návrhu, ktorý v stredu schválil Európsky parlament. Cieľom novej zákonnej úpravy je sprehľadniť aktivity ťažobných spoločností v oblasti strategických zdrojov a zvýšiť ich zodpovednosť.

Poslanci schválili balík dvoch legislatívnych návrhov, ktoré zavádzajú pre ťažobné spoločnosti povinnosť sprístupniť detaily ich platieb vládam a ktoré by mali znížiť mieru byrokracie pre menšie európske podniky. Nová povinnosť bude viazaná na každý projekt ťažby, teda na každú nájomnú zmluvu alebo licenciu, ktorá poskytuje prístup k zdrojom, či už ide o bane, lesy alebo ropné polia. Spoločnosti budú musieť zverejniť všetky platby nad 100 tis. eur ročne.

Poslanci tiež schválili osobitnú klauzulu, ktorej cieľom je zamedziť obchádzaniu zverejňovania. Spoločnosti tak nebudú môcť umelo rozdeľovať alebo sčítavať platby, aby sa vyhli povinnosti zverejniť s ťažbou súvisiace transakcie. Medzi platby, ktoré budú spoločnosti povinné zverejniť, patria produkčné nároky, dane zo zisku, licenčné poplatky, dividendy, prémie, vstupné a nájomné poplatky, poplatky za licencie a koncesie. Nové ustanovenia sa nebudú vzťahovať na malé a stredné podniky. Smernica vstúpi do platnosti až po jej schválení Radou EÚ. Členské štáty budú mať následne dva roky na prijatie nových predpisov do svojich národných legislatívnych systémov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame