Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Žilinská teplárenská
Ilustračné foto zilina-gallery.sk
18. septembra 2013 12:15 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Veľké slovenské teplárne sa pustili do ekologizácie kotlov

Do ekologizácie svojich kotlov plánuje investovať ďalšia veľká tepláreň na Slovensku. Po Teplárni Košice, ktorá chce za 27 mil. eur odsíriť svoje uhoľné kotly, plánuje zmodernizovať svoje kotly aj Žilinská teplárenská. Tá plánuje za vyše 24 mil. eur svoje kotly denitrifikovať, čiže znížiť obsah vypúšťaných dusičnanov a dusitanov. Slovenské teplárne začali s ekologickými investíciami preto, aby okrem iného naplnili emisné limity platné od roku 2016.

Žilinská teplárenská už vypísala tender na dodávateľa. Víťaz tendra by mal pre tepláreň zabezpečiť okrem samotnej realizácie prác aj vypracovanie celého projektu denitrifikácie dvoch kotlov. Celý projekt by mal byť ukončený do necelých dvoch rokov od zadania zákazky. Projekt chce teplárenská spoločnosť financovať aj prostredníctvom eurofondov. Plánuje využiť prostriedky z Operačného programu Životné prostredie. Potenciálni záujemcovia sa môžu o zákazku uchádzať do 4. novembra tohto roka. Tepláreň neplánuje využiť elektronickú aukciu.

Žilinská teplárenská akciová spoločnosť bola založená Fondom národného majetku SR v decembri 2001. História podniku však siaha až do roku 1955, kedy sa začalo uvažovať o výstavbe tepelného zdroja v Žiline. Hlavným predmetom činnosti spoločnosti je výroba, dodávka a rozvod tepla a elektrickej energie. Jediným akcionárom spoločnosti je Fond národného majetku SR. Štát kontroluje 100-percentný podiel aj Teplárni Košice.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies