Veľké ropné firmy redukujú kapitálové výdavky

3. februára 2015 14:19

Britská BP ohlásila, že v roku 2015 zníži kapitálové výdavky o 13 % na sumu 20 mld. USD, konkurenčná spoločnosť BG chce výdavky v tomto roku zmenšiť na 6 až 7 mld. USD z minuloročnej úrovne 9,4 mld. USD.

Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Najväčšia britská energetická spoločnosť, ropná firma BP, v tomto roku zredukuje svoje kapitálové výdavky o 13 % na sumu 20 mld. USD. BP to oznámila v utorok. Zníženie kapitálových výdavkov plánuje aj tretia najväčšia britská firma BG, ktorá ich chce v tomto roku zmenšiť na 6 až 7 mld. USD z minuloročnej úrovne 9,4 mld. USD. Minulý týždeň ohlásila redukciu kapitálových výdavkov aj americká ropná firma Chevron, a to o 13 % na 35 mld. USD.

Ohlásenie redukcie kapitálových výdavkov veľkými ropnými spoločnosťami pomáha podporovať ceny čierneho zlata, uviedol Michael Hewson, analytik CMC Markets. „Sme svedkami toho, že veľa ropných firiem ohlasuje významnú redukciu výdavkov a zmenšenie počtu vrtov,“ povedal Hewson. Londýnska ropa Brent v utorok do 9:34 GMT posilnila o 1,9 USD na 56,65 USD za barel. Cena ľahkej americkej ropy stúpla o 1,51 USD na 51,08 USD za barel.

Generálny riaditeľ spoločnosti BP Bob Dudley však uviedol, že ropné odvetvie by sa malo pripraviť na to, že ceny ropy budú nízke minimálne rok a možno aj niekoľko rokov. Dvaja predstavitelia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa vyjadrili, že nemôžu vylúčiť pokles cien ropy až na 30 či 35 USD vzhľadom na slabý dopyt v kombinácii s globálnou údržbou rafinérií v priebehu prvého a druhého štvrťroka tohto roka.Čo si o tom myslíte?