Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
3. februára 2015 14:19 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Veľké ropné firmy redukujú kapitálové výdavky

Britská BP ohlásila, že v roku 2015 zníži kapitálové výdavky o 13 % na sumu 20 mld. USD, konkurenčná spoločnosť BG chce výdavky v tomto roku zmenšiť na 6 až 7 mld. USD z minuloročnej úrovne 9,4 mld. USD.

Najväčšia britská energetická spoločnosť, ropná firma BP, v tomto roku zredukuje svoje kapitálové výdavky o 13 % na sumu 20 mld. USD. BP to oznámila v utorok. Zníženie kapitálových výdavkov plánuje aj tretia najväčšia britská firma BG, ktorá ich chce v tomto roku zmenšiť na 6 až 7 mld. USD z minuloročnej úrovne 9,4 mld. USD. Minulý týždeň ohlásila redukciu kapitálových výdavkov aj americká ropná firma Chevron, a to o 13 % na 35 mld. USD.

Ohlásenie redukcie kapitálových výdavkov veľkými ropnými spoločnosťami pomáha podporovať ceny čierneho zlata, uviedol Michael Hewson, analytik CMC Markets. „Sme svedkami toho, že veľa ropných firiem ohlasuje významnú redukciu výdavkov a zmenšenie počtu vrtov,“ povedal Hewson. Londýnska ropa Brent v utorok do 9:34 GMT posilnila o 1,9 USD na 56,65 USD za barel. Cena ľahkej americkej ropy stúpla o 1,51 USD na 51,08 USD za barel.

Generálny riaditeľ spoločnosti BP Bob Dudley však uviedol, že ropné odvetvie by sa malo pripraviť na to, že ceny ropy budú nízke minimálne rok a možno aj niekoľko rokov. Dvaja predstavitelia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa vyjadrili, že nemôžu vylúčiť pokles cien ropy až na 30 či 35 USD vzhľadom na slabý dopyt v kombinácii s globálnou údržbou rafinérií v priebehu prvého a druhého štvrťroka tohto roka.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame