Veľké energetické projekty neobchádzajú ani Slovensko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrické vedenie elektrina
Foto: ilustračné, SITA

Na Slovensku sa investuje tak v elektroenergetike, ako aj v plynárenstve.

Ministerstvo hospodárstva SR v súčasnosti registruje viacero veľkých energetických investícií na Slovensku. A to tak v sektore elektroenergetiky, ako aj v plynárenstve. „V sektore elektroenergetiky sú v súčasnosti pripravované cezhraničné projekty v oblasti rozvoja prenosovej sústavy SR, ktoré sú významné z hľadiska zvýšenia bezpečnosti dodávky elektriny a zvýšenia čistej prenosovej kapacity na uľahčenie tranzitu elektriny v smere sever – juh. V sektore plynárenstva sú pripravované v súčasnosti projekty medzinárodného významu,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano.

Slovensko sa prepojí s Maďarskom

V elektroenergetike pracuje na investíciách štátna spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava. Tá postaví dve slovensko-maďarské dvakrát 400 kilovoltové vedenia. Jedno na trase Gabčíkovo-Gönyű (Maďarsko) – Veľký Ďur a druhé Rimavská Sobota – Sajóivánka (Maďarsko). „V oblasti vnútroštátnych projektov rozvoja prenosovej sústavy SR sú aktuálne pripravené investície do existujúcich vnútroštátnych prenosových kapacít, rekonštrukcií elektrických staníc a ich prestavba na diaľkové riadenie a bezobslužnú prevádzku. Tiež je pripravené budovanie nových elektrických staníc s transformáciou 400/110 kilovoltov, ktorými sa postupne nahradia siete 220 kilovoltové za predpokladu ukončenia životnosti,“ dodal Stano.

Prepojenie zo severu na juh podporuje aj Európska komisia

V oblasti plynárenstva ide o projekty prepojenia plynárenskej infraštruktúry. „V tomto odvetví sú významné dva pripravované projekty. Oba projekty boli zaradené na takzvaný druhý zoznam projektov spoločného záujmu EÚ, ktoré podporuje Európska komisia,“ doplnil Stano. Ide o plynárenské prepojenie Slovensko – Poľsko. Predmetné cezhraničné prepojenie je súčasťou plánovaného severno-južného koridoru. Realizácia projektu napreduje podľa časového plánu s predpokladaným uvedením do komerčnej prevádzky v roku 2019.

Druhým projektom je projekt Eastring. „Jedná sa o projekt obojsmerného plynovodu, ktorý by pri rešpektovaní práva EÚ a relatívne nízkych nákladoch prepojil trhy juhovýchodnej Európy s likvidnými trhmi v severozápadnej Európe,“ uzavrel Stano.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR