Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Enel
Ilustračné foto endesa.com
11. júla 2014 8:13 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Vedenie Enelu odsúhlasilo predaj Slovenských elektrární

Taliansky Enel odsúhlasil okrem predaja slovenských aktív aj predaj aktív v Rumunsku.

Kroky talianskeho Enelu ohľadom odpredaja aktív na zníženie vlastného dlhu sú relatívne svižné. Najnovšia informácia hovorí, že vedenie koncernu už odsúhlasilo predaj Slovenských elektrární, okrem toho aj predaj aktív v Rumunsku. Rozhodnutie padlo vo štvrtok. Tieto predaje majú byť súčasťou širšieho plánu predaja aktív v hodnote 6 mld. eur. Predaj rumunských a slovenských aktív by mal spoločnosti Enel priniesť 4,4 mld. eur.

Aj distribučky v Rumunsku

Okrem Slovenských elektrární sa tak rozhodnutie o predaji týka aj spoločností Enel Distributie Muntenia SA, Enel Energie Muntenia SA, Enel Distributie Banat SA, Enel Distributie Dobrogea SA, Enel Energie SA a tiež Enel Romania Srl.

Poradcov už majú

Informácia o odsúhlasení predaja Slovenských elektrární, a tým aj jediných jadrových zdrojov skupiny Enel, prišla len niekoľko dní po oznámení, že Enelu budú pri predaji elektrární radiť Deutsche Bank a BNP Paribas. Generálny riaditeľ Enelu Francesco Starace ešte v júni povedal, že 66-percentný podiel jeho energetickej skupiny v Slovenských elektrárňach patrí k majetku, o ktorom by sa mohlo uvažovať, že sa predá.

Tretina v rukách štátu

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies