Vďaka odstaveným Bohuniciam obnovíme budovy

4. júna 2013 14:30
Autor: vEnergetike.sk

Odstavenie dvoch jadrových blokov v Jaslovských Bohuniciach prinieslo pre Slovensko okrem viacero nevýhod aj nejaké menšie výhody. Jednou z nich je možnosť rekonštrukcie slovenských škôl, obecných úradov, kultúrnych domov, či zdravotných stredísk prostredníctvom Medzinárodného fondu na podporu odstavenia elektrárne Bohunice V1. Ide o pilotný projekt Energetická efektívnosť vo verejných budovách. Celkovo by malo zlepšiť svoju energetickú efektívnosť 57 budov v Trnavskom a Nitrianskom kraji. „Pri väčšine budov očakávame úspory energie 50 percent,“ uviedol minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

Zatepľovanie energetická efektívnosť úspory šetrenie energií
Ilustračné foto SITA

Na tieto pilotné projekty bolo celkom vyčlenených 10 mil. eur. Pôvodne sa predpokladalo, že sa z rozpočtu podporí obnova 40 budov s najväčším potenciálom úspor energií. „Pri obstarávaní realizátorov obnovy sa podarilo rozpočty znížiť a usporiť finančné prostriedky. Preto bolo možné podporiť ďalších 17 projektov,“ podotkol šéf slovenského rezortu hospodárstva. Na Slovensku máme pritom viac ako 14 tis. verejných budov.

Prvou odovzdanou zrekonštruovanou budovou, ktorú už odovzdali do užívania, bola Základná škola vo Volkovciach. Tu sa počíta úspora energie na úrovni 60 %. „Budova bola kompletne zateplená, vymenili sa okná, dvere, svietidlá a svetelné zdroje, rekonštruovaný bol aj vykurovací systém,“ povedal T. Malatinský. O celý priebeh obnovy sa starali a na kvalitu prác dozerali špecialisti na úspory energie zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA).Čo si o tom myslíte?