Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zatepľovanie energetická efektívnosť úspory šetrenie energií
Ilustračné foto SITA
4. júna 2013 14:30 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetikeSITA

Vďaka odstaveným Bohuniciam obnovíme budovy

Odstavenie dvoch jadrových blokov v Jaslovských Bohuniciach prinieslo pre Slovensko okrem viacero nevýhod aj nejaké menšie výhody. Jednou z nich je možnosť rekonštrukcie slovenských škôl, obecných úradov, kultúrnych domov, či zdravotných stredísk prostredníctvom Medzinárodného fondu na podporu odstavenia elektrárne Bohunice V1. Ide o pilotný projekt Energetická efektívnosť vo verejných budovách. Celkovo by malo zlepšiť svoju energetickú efektívnosť 57 budov v Trnavskom a Nitrianskom kraji. „Pri väčšine budov očakávame úspory energie 50 percent,“ uviedol minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

Na tieto pilotné projekty bolo celkom vyčlenených 10 mil. eur. Pôvodne sa predpokladalo, že sa z rozpočtu podporí obnova 40 budov s najväčším potenciálom úspor energií. „Pri obstarávaní realizátorov obnovy sa podarilo rozpočty znížiť a usporiť finančné prostriedky. Preto bolo možné podporiť ďalších 17 projektov,“ podotkol šéf slovenského rezortu hospodárstva. Na Slovensku máme pritom viac ako 14 tis. verejných budov.

Prvou odovzdanou zrekonštruovanou budovou, ktorú už odovzdali do užívania, bola Základná škola vo Volkovciach. Tu sa počíta úspora energie na úrovni 60 %. „Budova bola kompletne zateplená, vymenili sa okná, dvere, svietidlá a svetelné zdroje, rekonštruovaný bol aj vykurovací systém,“ povedal T. Malatinský. O celý priebeh obnovy sa starali a na kvalitu prác dozerali špecialisti na úspory energie zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA).

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Uhlie bane

Uhlie pomaly končí, tvrdí analytička

26. marca 2019 Elektrina, Aktuality

Útlm výroby uhoľnej energie sa výrazne prejavuje aj na cene komodity. Kým v januári 2011 cena uhlia dosahovala 139 amerických dolárov za metrickú tonu, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 90 dolárov.

Odporúčame