Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Enel
Ilustračné foto endesa.com
31. júla 2014 12:59 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Väčšinovému akcionárovi Slovenských elektrární sa darilo

Talianska energetickú skupina Enel dosiahla v prvom polroku čistý zisk v objeme 1,7 miliárd eur pri výnosoch 36 miliárd eur.

Talianska energetická skupina Enel si udržiava svoje postavenie na trhu. Skupina dosiahla v prvom polroku tohto roka čistý zisk takmer 1,7 miliardy eur, čo je približne na rovnakej úrovni ako v tom istom období predchádzajúceho roka. Výnosy spoločnosti predstavovali 36 miliárd eur. V medziročnom porovnaní tak išlo o 8-percentný pokles. Medziročný pokles zaznamenala skupina aj pri prevádzkovom zisku (EBITDA), ktorý klesol o viac ako 3 % na 7,8 miliardy eur. Čistý finančný dlh talianskej skupiny predstavoval ku konca júna tohto roka 43 miliárd eur, pričom ku koncu vlaňajška to bolo 39,7 miliardy eur.

„Napriek stále nepriaznivej celkovej ekonomickej situácii, Enel v prvej polovici tohto roka naďalej ťažil z dobre vyváženého portfólia z hľadiska geografického, technológií, regulovaných a neregulovaných aktivít. Ďalšie kapacity obnoviteľných zdrojov uvedené do prevádzky, rovnako ako prebiehajúce riadiace opatrenia, ktoré boli uvedené s cieľom optimalizovať náklady a investície, nám umožnili čiastočne kompenzovať negatívne dopady na finančné výsledky. Tieto negatívne vplyvy možno pripísať novým regulačným opatreniam v Španielsku, ako aj nepriaznivému menovému efektu registrovanému najmä v Latinskej Amerike,“ okomentoval dosiahnuté hospodárske výsledky šéf Enelu Francesco Starace.

Enel je najväčšou talianskou energetickou skupinou a podľa inštalovanej kapacity druhou najväčšou európskou elektrárenskou firmou, s ktorej akciami sa obchoduje na burze. Enel v minulom roku vyprodukoval celosvetovo 286 terawatthodín elektrickej energie, čo v medziročnom porovnaní predstavuje pokles o tri percentá. V samotnom Taliansku pritom skupina vyrobila 73 terawatthodín elektrickej energie a v zahraničí viac ako 213 terawatthodín. Od apríla 2006 je Enel 66-percentným akcionárom Slovenských elektrární. Za svoj majoritný podiel zaplatil 839 miliónov eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies