Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zatepľovanie energetická efektívnosť úspory šetrenie energií
Ilustračné foto SITA
8. júla 2015 17:12 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Väčšina štátnych budov nie je energeticky hospodárna

Z celkovej podlahovej plochy budov štátu 421 275 štvorcových metrov minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť nespĺňajú budovy s plochou 404 816 štvorcových metrov. Ide o budovy s veľkosťou nad 500 štvorcových metrov.

Minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť nespĺňajú administratívne budovy vo vlastníctve a správe štátu s celkovou podlahovou plochou 404 816 štvorcových metrov. Celková podlahová plocha budov štátu s veľkosťou nad 500 štvorcových metrov dosahuje spolu 421 275 štvorcových metrov. Vyplýva to z plánu obnovy relevantných budov, ktorý v stredu schválila vláda a predtým pripravilo ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. To je totiž spolugestorom prevzatia dvoch článkov európskej smernice o energetickej efektívnosti z októbra 2012, týkajúcich sa obnovy budov a vzorovej úlohy budov verejných subjektov.

Každý členský štát Európskej únie má od roku 2014 každoročne obnoviť 3 % z celkovej podlahovej plochy vykurovaných alebo chladených budov, ktoré vlastnia alebo využívajú ústredné orgány štátnej správy. Majú tak byť dosiahnuté aspoň minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť, určené na základe európskej smernice o energetickej hospodárnosti budov z mája 2010. Na Slovensku vzhľadom na spomínaný podiel by tak mali byť v tomto roku obnovené budovy štátu s plochou 12 144,48 štvorcových metrov. Predpokladaný objem úspory energie pri alternatívnom spôsobe je 52,17 gigawatthodiny za rok. Dosiahnutá úspora energie by mala byť rovnaká ako pri štandardnom prístupe.

Napríklad, ministerstvo vnútra má do konca roku 2016 zabezpečiť obnovu 72 budov nad 500 štvorcových metrov s celkovou plochou 176 889 štvorcových metrov. Úspora energie by mala dosiahnuť 12,98 gigawatthodiny. Obnova budov má byť financovaná s využitím peňazí Európskej únie z nového Operačného programu Kvalita životného prostredia 2014 – 2020. Pri ďalších budovách však budú nevyhnutné aj iné zdroje financovania. Projektovú dokumentáciu majú spracovanú všetky budovy v zozname rezortu vnútra a 55 budov má podanú žiadosť na vydanie stavebného povolenia. Náklady na vykonanie významnej obnovy administratívnej budovy na úroveň požiadaviek ultranízkoenergetickej výstavby môžu byť pri hĺbkovej obnove 93 až 100 eur na kubický meter.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies