Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn ceny
Ilustračné foto SITA
22. novembra 2015 12:06 PlynSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

V zime bez plynu nezostatneme. Sľubuje SPP.

Slovenský plynárenský priemysel je pripravený dodávať plyn svojim zákazníkom bez akýchkoľvek obmedzení v prípade plynovej krízy počas 115 dní.

Slovenskí spotrebitelia by nemali ani počas nasledujúcej zimnej sezóny zostať bez dodávok zemného plynu. Pre slovenské domácnosti aj firmy to sľúbil najväčší slovenský dodávateľ plynu, spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Štátny podnik, ktorý eviduje približne 1,3 milióna zákazníkov, je podľa svojho šéfa Štefana Šabíka schopný dodať plyn bez obmedzenia aj v prípade úplného zastavenia dodávok tejto komodity z východu. „Pripravili sme sa na všetky mysliteľné scenáre vývoja tak, aby sme mohli garantovať najvyššiu úroveň bezpečnosti dodávok plynu na Slovensko,“ uviedol predseda predstavenstva SPP Štefan Šabík.

Dodávky zo západu a zásobníky

SPP deklaroval pred minulou zimnou sezónou, že je pripravený dodávať plyn svojim zákazníkom bez akýchkoľvek obmedzení v prípade možnej plynovej krízy počas 90 dní. Pred blížiacou sezónou už hovorí o 115 dňoch. „K doterajším kontraktom o dodávke plynu z východu i zo západu a nákupom plynu na medzinárodných trhoch sme totiž pridali ďalšie opatrenia,“ dodal Šabík. V prípade plynovej krízy sa bude SPP podľa neho spoliehať najmä na dodávky plynu zo západu prostredníctvom reverzných tokov s Českou republikou a s Rakúskom a na plyn v zásobníkoch. „Z iného ako ruského zdroja vie SPP zabezpečiť viac ako 30 % štandardnej celkovej dennej spotreby plynu,“ doplnil Šabík.

Zatiaľ bez obmedzenia

V súčasnosti plynári neevidujú žiadne problémy s dodávkami plynu z Ruska cez Ukrajinu. „Situáciu neustále monitorujeme a pokiaľ by došlo k obmedzeniu dodávok plynu cez Ukrajinu, vieme promptne zareagovať,“ konštatoval Šabík. SPP ako dodávateľ poslednej inštancie je pripravený dodávať plyn aj zákazníkom, ktorí ho odoberajú od iných dodávateľov, ktorí stratili schopnosť pre svojich odberateľov plyn zabezpečiť.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame