Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OZE
Ilustračné foto nlc.org
18. septembra 2017 13:43 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

V utorok ďalšie kolo prideľovania dotácií na malé OZE

Pätnáste kolo bude určené pre zariadenia na výrobu tepla. Celkovo sa medzi mimobratislavské domácnosti rozdelia dva milióny eur.

Slovenské domácnosti žijúce mimo Bratislavského kraja budú môcť už tento týždeň získať štátnu podporu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá zastrešuje projekt Zelená domácnostiam, vyhlási pätnáste kola prideľovania poukážok v utorok o 15. hodine. „Najbližšie kolo bude určené pre zariadenia na výrobu tepla,“ informovala energetická agentúra.

Celkovo sa medzi slovenské domácnosti v spomínanom pätnástom kole rozdajú dva milióny eur. Agentúra odhaduje, že vydá necelých tisíc poukážok. Po získaní poukážky musia slovenské domácnosti podať žiadosť o ich preplatenie najneskôr do 19. decembra, inak im štátna podpora prepadne.

Ešte dve kolá

V tomto roku chce SIEA vyhlásiť ešte dve kolá prideľovania poukážok na kúpu malých ekologických elektrárničiek a teplárničiek. Šestnáste kolo bude určené na obnoviteľné zdroje vyrábajúce elektrinu. V tomto kole, ktoré SIEA plánuje vyhlásiť 10. októbra, sa rozdá 950 tisíc eur. V poslednom tohtoročnom sedemnástom kole vyčlenila agentúra 1,25 milióna eur a bude určené pre zariadenia vyrábajúce teplo. Aj tieto dve posledné kolá sú určené slovenským domácnostiam žijúcim mimo Bratislavského kraja.

Slovenské domácnosti dostali od štátu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií už viac ako 18 miliónov eur. V projekte Zelená domácnostiam tak doteraz bola podporená výstavba vyše 8 200 malých elektrárničiek a teplárničiek. Z celkového množstva preplatených poukážok sa 41 % týka slnečných kolektorov, 24 % tepelných čerpadiel, 24 % fotovoltických panelov a 11 % kotlov na biomasu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame