V súčasnosti platný G-komponent je podľa košického súdu nezákonný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze ceny energií
Ilustračné foto pixabay.com

Výrobcovi elektriny, ktorý platil za prístup do distribučnej siete, sa možno vrátia tieto poplatky naspäť. Distribučná spoločnosť sa ešte môže odvolať na krajský súd.

Platba za prístup do distribučnej sústavy, takzvaný G-komponent, ktorú platia výrobcovia elektriny, utrpela ďalšiu porážku na súde. K rozhodnutiu Okresného súdu v Žiline, ktorý vlani vyriekol, že poplatok za prístup do distribučnej siete bez uzavretej osobitnej zmluvy je protizákonný, sa najnovšie pridal aj Okresný súd v Košiciach. Distribučná spoločnosť musí na základe rozhodnutia prvostupňového súdu výrobcovi elektriny vrátiť už uhradené platby, ktoré od neho niekoľko rokov požadovala. Distribučná spoločnosť sa môže odvolať na krajský súd.

Rozhodoval aj ústavný súd

Pred dvoma rokmi Ústavný súd SR zrušil časť vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorá zaviedla G-komponent. „To znamená, že je neústavné, aby výrobcovia platili takúto platbu, ak nemajú uzatvorenú osobitnú zmluvu o prístupe do distribučnej sústavy a distribúcii elektriny. Sudcovia rešpektujú rozhodnutie ústavného súdu,“ povedal partner advokátskej kancelárie Poláček & Partners Pavol Poláček.

“Vítame rozhodnutie okresného súdu v Košiciach, ktoré opätovne nastoľuje rovnováhu v súlade so zákonmi platiacimi v našej krajine pre všetkých rovnako,” povedala Veronika Galeková zo Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a obnoviteľných zdrojov energie (SAPI).

Námietky opozičných poslancov

Pred zhruba piatimi rokmi regulačný úrad zaviedol svojou vyhláškou platbu za prístup do distribučnej sústavy, spomínaný G-komponent. Vtedajší opoziční poslanci sa následne obrátili na ústavný súd. Tvrdili, že vyhláška zavádzajúca túto platbu nezákonným spôsobom znižuje podporu, ktorá je výrobcom elektriny garantovaná zákonom o podpore obnoviteľných zdrojov na obdobie 15 rokov v stabilnej výške. Nárok na túto podporu totiž považovali za vlastníctvo chránené ústavou aj európskym dohovorom.

ÚRSO podľa nespokojných poslancov zaviedol diskriminačné opatrenia pre výrobcov zo Slovenska voči zahraničným producentom, ktorí podobný poplatok neplatia. Okrem toho vytvoril aj prekážky pre domáci trh s elektrinou. Navyše, úrad mal zaviesť G-komponent nezákonným spôsobom.

Regulačný úrad sa bránil

Regulačný úrad všetky obvinenia výrobcov elektriny viackrát odmietol. Bývalý predseda ÚRSO Jozef Holjenčík vysvetľoval zavedenie G-komponentu aj Bruselu. Vo svojom liste ubezpečil riaditeľa pre vnútorný trh s energiami generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre energetiku Klausa-Dietera Borchardta, že zavedením G-komponentu úrad neurobil nič neobvyklé, čo by nemalo oporu v európskej legislatíve a v praxi ostatných členských krajín EÚ.

Všetky kroky slovenského regulátora podľa neho robili s vedomím, že v nijakom prípade nie sú v rozpore s legislatívou Európskej únie, nie sú diskriminačné a nesmú a nebudú mať negatívny dopad na otvorenosť vnútorného trhu a proces jeho integrácie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať