Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bionafta biopalivá
Ilustračné foto. pixabay.com
17. februára 2015 12:03 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

V Štúrove chcú vyrábať biopalivá

Spoločnosť Miper investuje do závodu na výrobu biopalív a bioriedidiel 50 miliónov eur.

V Štúrove by mal vyrásť závod na výrobu biopalív a bioriedidiel. Spoločnosť Miper chce do výstavby závodu investovať približne 50 miliónov eur. Vďaka tejto investícii vznikne 80 nových pracovných miest. Firma už predložila svoj investičný zámer na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).

V závode bude investor vyrábať bio-butanol, bio-acetón a bio-etanol z kukuričného zrna technológiou ABE. „Táto technológia využíva stekutenie škrobu na cukry a ich následnú fermentáciu na výrobu biopalív a bioriedidiel,“ vysvetli investor. Ročne by sa malo v závode vyrobiť 50 tisíc ton biopalív a bioriedidiel. Na výrobu daného množstva produktov bude potrebných približne 215 tisíc ton kukurice. „Výroba riedidiel ABE technológiou od roku 1950 klesala, až sa prakticky zastavila z dôvodov nízkej vyťaženosti. N-butanol sa začal vyrábať výhodnejšie z ropy, ktorá bola lacnejšia ako poľnohospodárske suroviny. Navrhovaný spôsob výroby nahradzuje v súčasnosti používanie suroviny z ropy,“ dodal investor.

Okrem spomínaných hlavných produktov bude v procese výroby pri fermentácii vznikať aj oxid uhličitý. Ten chce investor plniť do tlakových fliaš a následne predať. S výstavbou závodu chce investor začať začiatkom roka 2017. Ukončenie výstavby je naplánované o rok neskôr.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame