Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn
Montér pri plynovodnej rúre AP
25. novembra 2013 10:25 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

V Srbsku začali práce na plynovode Južný prúd

Investíciu v objeme 1,9 miliárd eur financuje ruský energetický gigant Gazprom. Prvé dodávky má plynovod s ročnou kapacitou 63 miliárd kubických metrov prepraviť začiatkom roku 2016.

Srbsko počas víkendu oficiálne začalo práce na svojej časti plynovodu Južný prúd, ktorý má zlepšiť dodávky ruského plynu do Európy. Na slávnostnej ceremónii v obci Šajkaš na severe krajiny sa zúčastnili najvyšší štátni predstavitelia a generálny riaditeľ ruského energetického gigantu Gazprom Alexej Miller. Dohodu o výstavbe 421 kilometrov dlhého úseku plynovodu podpísala vláda v Belehrade s Gazpromom v októbri 2012.

Investíciu v objeme 1,9 mld. eur financuje ruská strana. Srbsko bude svoj diel splácať z tranzitných poplatkov. Tie by mali priniesť ročne zhruba 100 mil. eur, uviedol srbský premiér Ivica Dačič. S ukončením prác sa počíta do dvoch rokov. Prvé dodávky by mal plynovod s ročnou kapacitou 63 mld. kubických metrov prepraviť začiatkom roka 2016.

South Stream má dopravovať zemný plyn cez Čierne more do južnej a strednej Európy. Buduje ho firma Gazprom s cieľom diverzifikovať prepravné trasy pri exporte zemného plynu. Na výstavbe pozemnej časti plynovodu sa medzivládnymi dohodami zaviazali podieľať Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Grécko, Slovinsko, Chorvátsko a Rakúsko. Odhadované celkové náklady na projekt sú viac ako 15 mld. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame