Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň
Ilustračné foto SITA/AP
20. februára 2013 0:00 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

V SR sa vlani vyskytli neznáme rádioaktívne materiály

Na Slovensku sa v minulom roku vyskytli rádioaktívne materiály neznámeho pôvodu. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS) vlani riešila 33 prípadov zachytených zdrojov ionizujúceho žiarenia neznámeho pôvodu. „Boli to napríklad súčiastky poľnohospodárskej a vojenskej techniky, časti potrubí s vyzrážaným rádioaktívnym kameňom, výplne stien trezorov, šamotové výplne kotlov a iné materiály,“ uviedol hovorca spoločnosti JAVYS Dobroslav Dobák. Rádioaktívne materiály neznámeho pôvodu v súčasnosti firma JAVYS uskladňuje vo svojich skladoch.

JAVYS realizuje okrem hlavných činností zameraných na vyraďovanie jadrových zariadení a činností v oblasti nakladania s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoretým jadrovým palivom aj činnosti oprávnenej organizácie na nakladanie s opustenými žiaričmi, rádioaktívnymi odpadmi neznámeho pôvodu, nepoužívanými žiaričmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi (ZRAM). Sú to materiály neznámeho pôvodu, ktoré sú identifikované a zachytené predovšetkým na hraničných priechodoch, v železiarňach, v zberných surovinách, prípadne priamo v teréne.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť vznikla premenovaním firmy GovCo, a.s., ktorá prevzala zodpovednosť za prevádzkovanie jadrovej elektrárne V1 od 1. apríla 2006 na základe rozhodnutia vlády SR o privatizácii 66-percentného podielu Slovenských elektrární. Spoločnosť GovCo vznikla 6. júla 2005 a jej jediným akcionárom sa stal štát v zastúpení Ministerstva hospodárstva SR. Okrem elektrárne V1 Jaslovské Bohunice prevzala spoločnosť GovCo zodpovednosť aj za vyraďovanie jadrovoenergetických zariadení a za zaobchádzanie s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoreným jadrovým palivom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame