Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Sídlo spoločnosti Transpetrol SITA
15. júla 2014 12:19 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetikeSITA

V spore o akcie Transpetrolu dostal Ilčišin ďalšiu ranu

Po nedávnom verdikte Krajského súdu v Košiciach dostáva východoslovenský podnikateľ Ignác Ilčišin v spore o 34-percentný balík akcií Transpetrolu ďalšie rany aj od českých súdov.

Rozhodnutia v neprospech Ignáca Ilčišina a jeho spoločností v spore o 34-percentný balík spoločnosti Transpetrol v posledných týždňoch pribúdajú slušným tempom. Najnovšie k nim prispel aj český Mestký súd v Prahe, ktorého uznesenie v týchto dňoch doručili spoločnosti Transpetrol. Týmto uznesením súd ešte 6. júna tohto roka potvrdil rozhodnutie prvostupňového súdu o zamietnutí odkladu exekúcie vedenej proti spoločnosti CZ PAP, s.r.o. Exekúciou voči tejto firme si Transpetrol uplatňuje trovy konania a právneho zastúpenia. Spomínaná spoločnosť je pritom podľa zverejnených informácií napojená na podnikateľa Ignáca Ilčišina a od Transpetrolu sa snaží vymôcť takmer 13 mil. eur.

Spokojný Transpetrol

„Toto uznesenie je ďalším potvrdením celej série rozhodnutí jednotlivých súdov v kauze 34 percent akcií spoločnosti Transpetrol, a.s., ktoré potvrdzujú oprávnenosť námietok tejto spoločnosti voči konaniu skupiny firiem okolo podnikateľa Ignáca Ilčišina a ich nelegitímnych nárokov,“ uviedol v reakcii na uznesenie predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Transpetrol Ivan Krivosudský.

Prečítajte si o rozhodnutí Krajského súdu v Košiciach:

Transpetrol sa východoslovenskému podnikateľovi vzdiaľuje

Nedávny verdikt

Iba koncom júna tohto roka pritom rezort hospodárstva informoval, že vyhral s východoslovenským podnikateľom ďalší súdny spor o podiel v Transpetrole. Rozsudok Krajského súdu v Košiciach sa týkal sporu, v ktorom ministerstvo navrhovalo určiť exekučný prevod 647 akcií spoločnosti Transpetrol za absolútne neplatný právny úkon. Vtedajší minister hospodárstva Tomáš Malatinský pritom toto konanie označil za jedno z najdôležitejších v celej kauze.

Dvadsaťročný boj

Štát bojuje s východoslovenskými podnikateľmi o 34-percentný podiel Transpetrolu už takmer dvadsať rokov. V tejto kauze bolo iniciovaných približne 50 súdnych sporov, ktoré prejednávali slovenské a české súdy, vrátane ústavných súdov, ako aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.

Putovanie akcií

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Traspetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo majoritný 51-percentný podiel. Koncom marca 2009 slovenská vláda podpísala v Londýne zmluvu s vedením spoločnosti Jukos International UK B.V. o spätnom odkúpení 49 % akcií spoločnosti Transpetrol. Cena za spätné odkúpenie 49 % akcií Transpetrolu predstavovala 240 mil. USD. Štát by tak mal byť v súčasnosti jediným vlastníkom slovenského prepravcu ropy.

História sporu o podiel v Traspetrole

Spor o 34 % akcií Transpetrolu, ktoré si nárokoval Ilčišin, sa začal v máji 1995. Spoločnosti ILaS Vranov nad Topľou ako predávajúci a Slovenka Vranov ako kupujúci uzavreli vtedy zmluvu o budúcej zmluve na predaj nehnuteľnosti. Daňový úrad vo Vranove nad Topľou si však ešte v tom istom roku uplatnil na nehnuteľnosti firmy ILaS záložné právo. Spoločnosť ILaS sa obrátila na Okresný súd vo Vranove nad Topľou s tým, že kvôli postupu daňového úradu nemohla budovu predať, a tak vznikla pohľadávka vo výške 43 mil. vtedajších slovenských korún. Ústredné daňové riaditeľstvo uznalo námietku firmy ILaS, že daňový úrad nepostupoval správne a záložné právo zrušil. ILaS tak žiadal náhradu škody od ministerstva financií, ktoré riadi daňové úrady. Ministerstvo financií pokladalo tento rozsudok za nevykonateľný a pohľadávku neuhradilo.

Okresný súd vo Vranove nad Topľou však dal firme za pravdu. Na základe rozsudku z roku 1997 podala firma návrh na exekúciu. Poverená súdna exekútorka vybrala na exekúciu 34-percentný podiel Transpetrolu. V roku 1998 postúpila spoločnosť ILaS svoju pohľadávku na vranovskú firmu C.S.I.-CD. V tom istom roku táto firma vyzvala obchodníka s cennými papiermi Classinvest Slovakia na nákup akcií Transpetrolu. Na základe exekučného rozhodnutia obchodník kúpil tieto akcie a previedol ich na účty siedmich právnických a fyzických osôb vedených v Stredisku cenných papierov. Krátko po tom ministerstvo financií koncom roka 1998 dalo príkaz na spätný prevod týchto akcií do vlastníctva štátu.

V roku 2009 Krajský súd v Žiline rozhodol, že 34-percentný balík akcií nikdy nevlastnili podnikatelia okolo Ilčišina, ale stále ich vlastnil štát. Žilinský súd taktiež uznal skupinu podnikateľov za vinných z rôznych trestných činov, pričom samotného Ilčišina odsúdil na deväť rokov väzenia.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame