Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce SITA
18. decembra 2014 10:00 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

V Slovenských elektrárňach je horúco. NKÚ začal kontrolu.

Kontrola Najvyššieho kontrolného úradu SR zameraná na hospodárenie pri dostavbe Mochoviec bude trvať niekoľko mesiacov.

Slovenské elektrárne bezpochyby patria v tomto roku medzi najskúšanejšie podniky na Slovensku. Veľkoobchodná cena elektriny na svetových trhoch určite nie je na úrovni, ktorá by najväčšieho slovenského výrobcu tešila. Problémy majú, respektíve mali, s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Ich majoritný 66-percentný akcionár, talianska spoločnosť Enel, chce svoj podiel predať, čiže podnik sa pravdepodobne musí pripraviť na nového investora. Ani štát nezaváhal a podrobuje Slovenské elektrárne ďalším skúškam. V lete sa v spoločnosti uskutočnila policajná razia, ktorá mala pokračovanie aj v decembri. Vláda sa zase rozhodla, že Vodnú elektráreň Gabčíkovo bude lepšie prevádzkovať štát a tak odstúpila od zmluvy o prenájme tejto elektrárne, ktorú mali medzi sebou uzavretú štátny podnik Vodohospodárska výstavba a Slovenské elektrárne. A to nie je všetko. Na podnik si prišli posvietiť aj kontrolóri z Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).

S kontrolou už začali

Kontrolu NKÚ v Slovenských elektrárňach si vyžiadali poslanci Národnej rady SR, ktorí schválili uznesenie predsedu parlamanetu koncom septembra. Ten predložil plénu uznesenie na podnet ministra hospodárstva Pavla Pavlisa. Po týždňoch príprav sa kontrola NKÚ v podniku už začala aj reálne vykonávať. Pre portál vEnergetike.sk to potvrdil Lukáš Jasenec poverený zastupovaním riaditeľa Odboru komunikácie a styku s verejnosťou NKÚ. Kontrola bude trvať niekoľko mesiacov. „Ukončenie kontroly je naplánované na apríl budúceho roka,“ uviedol Jasenec.

Priebeh kontroly taja

V akom štádiu je samotná kontrola a aké činnosti kontrolóri v súčasnosti vykonávajú nechcel NKÚ komentovať. „Vzhľadom na utajované skutočnosti sa Najvyšší kontrolný úrad SR nemôže vyjadrovať k priebehu kontroly,“ konštatoval Jasenec. Nateraz je tak známe iba to, že podľa parlamentom schváleného uznesenia sa má kontrolný orgán zamerať na hospodárenie s finančnými prostriedkami v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny. Plánovaná kontrola má súvisieť s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Ministrovi Pavlisovi sa totiž nepozdávalo neustále navyšovanie prostriedkov na dostavbu dvoch mochoveckých blokov, ako aj posúvanie termínov ich dostavby.

Polícia na dvakrát

Tento týždeň navštívili Slovenské elektrárne aj policajti. Ich návšteva má súvisieť s letnou policajnou raziou vykonanou v podniku. „Vyšetrovacie orgány pokračovali v zaisťovaní dokumentácie a dát, ktoré sa začalo v lete tohto roku. Slovenské elektrárne poskytujú plnú súčinnosť a spolupracujú s vyšetrovateľmi a ich znalcami,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová. Podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara polícia v utorok zaisťovala listinné dôkazy, nikoho nezadržali. „Polícia v utorok od rána vykonávala ďalšie zaisťovacie úkony v zmysle Trestného poriadku v prípadoch, ktoré boli pred časom medializované a týkajú sa Slovenských elektrární. Doterajšie vyšetrovanie viedlo k záverom, že je potrebné zaistiť ďalšie dôkazy. Viac nie je možné k veci vzhľadom na súčasné štádium vyšetrovania povedať,“ povedal pre televíziu JOJ Gašpar.

Čo je za týmito aktivitami?

Štát tak prostredníctvom svojich orgánov dáva Slovenským elektrárňam ovládanými Talianmi riadne zabrať. Čo je za tým, zatiaľ kompetentní neprezradili. Situáciu sa nedarí vyhodnotiť ani energetickým odborníkom. Jedine čo tvrdia vládni predstavitelia je, že tieto aktivity určite nesúvisia s plánovaným predajom majoritného podielu. Možno, že časom vyjde pravda o kontrolách, raziách a rušení zmlúv na povrch.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame