Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

V Seredi chcú stavať kogeneračný zdroj za 2,5 mil. eur

Výstavba
Ilustračné foto SITA

V Seredi zrejme vyrastie nový energetický zdroj na kombinovanú výrobu elektrickej energie a tepla. Spoločnosť PCP Invest, s.r.o. totiž plánuje za približne 2,5 mil. eur postaviť v seredskej priemyselnej zóne kogeneračný zdroj. „Zvýšené využívanie kombinovanej výroby pozitívne prispieva k zlepšeniu bezpečnosti zásobovania energiou, ako aj ku zvýšeniu konkurencieschopnosti v oblasti energetiky,“ uviedla spoločnosť vo svojom investičnom zámere, ktorý už predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie.

Nový energetický zdroj by mal mať elektrický výkon vyše štyri megawatty a tepelný necelých šesť megawattov. Vyrábať elektrinu a teplo budú štyri kogeneračné jednotky. Elektrická energia sa bude vyrábať generátorom poháňaným piestovým spaľovacím motorom na minerálny olej. Elektrina bude následne využívaná na vlastnú spotrebu a prebytok bude dodávaný do distribučnej siete. Ročne plánuje investor v novom zdroji vyrobiť 24 tisíc megawatthodín elektrickej energie.

Vzniknuté teplo bude slúžiť na vykurovanie vlastných objektov a prebytky tepla budú pre ostatných odberateľov v priemyselnom parku a pre prevádzku fóliovníkového hospodárstva. S výstavbou kogeneračného zdroja chcú začať už v tomto roku. Ukončenie druhej etapy výstavby je naplánované na jeseň budúceho roka.

Spoločnosť PCP Invest v súčasnosti realizuje v spomínanej lokalite projekt na zhodnocovanie odpadových plastov katalytickou depolymerizáciou. Vďaka tomuto projektu bude investor vyrábať z odpadov palivo, ktoré chcel predávať pre iných odberateľov. Firma sa však nakoniec rozhodla vyrobené palivo z odpadu využívať sama, a preto sa rozhodla pre výstavbu nového kogeneračného zdroja.

Spoločnosť PCP Invest vznikla podľa výpisu z Obchodného registra SR v roku 1996 pod názvom M & S Kontrakt. Od roku 2009 do 2011 mala firma názov Biodata. Spoločníkmi vo firme sú okrem troch fyzických osôb aj seredské spoločnosti Sajva a VDV. Pri hľadaní zamestnancov na internetových stránkach sa firma PCP Invest definovala ako spoločnosť využívajúca technologické zariadenia na proces katalytickej depolymerizácie ostatných odpadov s výstupom ropných frakcií, ktoré budú využité v kogeneračných jednotkách na vysoko účinnú kombinovanú výrobu elektrickej energie.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 8. apríla 2013 0:00

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...