Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Výstavba
Ilustračné foto SITA
8. apríla 2013 0:00 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

V Seredi chcú stavať kogeneračný zdroj za 2,5 mil. eur

V Seredi zrejme vyrastie nový energetický zdroj na kombinovanú výrobu elektrickej energie a tepla. Spoločnosť PCP Invest, s.r.o. totiž plánuje za približne 2,5 mil. eur postaviť v seredskej priemyselnej zóne kogeneračný zdroj. „Zvýšené využívanie kombinovanej výroby pozitívne prispieva k zlepšeniu bezpečnosti zásobovania energiou, ako aj ku zvýšeniu konkurencieschopnosti v oblasti energetiky,“ uviedla spoločnosť vo svojom investičnom zámere, ktorý už predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie.

Nový energetický zdroj by mal mať elektrický výkon vyše štyri megawatty a tepelný necelých šesť megawattov. Vyrábať elektrinu a teplo budú štyri kogeneračné jednotky. Elektrická energia sa bude vyrábať generátorom poháňaným piestovým spaľovacím motorom na minerálny olej. Elektrina bude následne využívaná na vlastnú spotrebu a prebytok bude dodávaný do distribučnej siete. Ročne plánuje investor v novom zdroji vyrobiť 24 tisíc megawatthodín elektrickej energie.

Vzniknuté teplo bude slúžiť na vykurovanie vlastných objektov a prebytky tepla budú pre ostatných odberateľov v priemyselnom parku a pre prevádzku fóliovníkového hospodárstva. S výstavbou kogeneračného zdroja chcú začať už v tomto roku. Ukončenie druhej etapy výstavby je naplánované na jeseň budúceho roka.

Spoločnosť PCP Invest v súčasnosti realizuje v spomínanej lokalite projekt na zhodnocovanie odpadových plastov katalytickou depolymerizáciou. Vďaka tomuto projektu bude investor vyrábať z odpadov palivo, ktoré chcel predávať pre iných odberateľov. Firma sa však nakoniec rozhodla vyrobené palivo z odpadu využívať sama, a preto sa rozhodla pre výstavbu nového kogeneračného zdroja.

Spoločnosť PCP Invest vznikla podľa výpisu z Obchodného registra SR v roku 1996 pod názvom M & S Kontrakt. Od roku 2009 do 2011 mala firma názov Biodata. Spoločníkmi vo firme sú okrem troch fyzických osôb aj seredské spoločnosti Sajva a VDV. Pri hľadaní zamestnancov na internetových stránkach sa firma PCP Invest definovala ako spoločnosť využívajúca technologické zariadenia na proces katalytickej depolymerizácie ostatných odpadov s výstupom ropných frakcií, ktoré budú využité v kogeneračných jednotkách na vysoko účinnú kombinovanú výrobu elektrickej energie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Uhlie bane

Uhlie pomaly končí, tvrdí analytička

26. marca 2019 Elektrina, Aktuality

Útlm výroby uhoľnej energie sa výrazne prejavuje aj na cene komodity. Kým v januári 2011 cena uhlia dosahovala 139 amerických dolárov za metrickú tonu, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 90 dolárov.

Odporúčame