Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
účtovníctvo peniaze
Ilustračné foto pixabay.com
28. októbra 2015 14:30 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

V SE mali skresľovať účtovníctvo. Škoda je za 308 miliónov.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry už obvinil Ľ. K. Ten mal účelovými účtovnými operáciami v individuálnej účtovnej závierke za rok 2005 v účtovníctve Slovenských elektrární vytvoriť pre štát spomínanú škodu.

Po minuloročných policajných raziách v Slovenských elektrárňach (SE) prichádza polícia s ďalším obvinením. Kým pred dvoma týždňami informovalo Prezídium policajného zboru SR o piatich obvineniach týkajúcich sa prevádzkovania Vodnej elektrárne Gabčíkovo, v tomto prípade ide o obvinenie osoby, ktorá mala v účtovníctve Slovenských elektrární skresľovať údaje obchodnej a hospodárskej evidencie. „Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v tíme Elektro obvinil Ľ. K. zo zločinu skresľovania údajov obchodnej a hospodárskej evidencie. Je dôvodné podozrenie, že účelovými účtovnými operáciami v individuálnej účtovnej závierke za rok 2005 v účtovníctve Slovenských elektrární vznikla pre Slovenskú republiku v zastúpení ministerstvom hospodárstva škoda veľkého rozsahu,“ informoval hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Škoda bola vyčíslená na viac ako 308 miliónov eur.

Pred privatizáciou

Súčasné vedenie Slovenských elektrární dodáva, že aj v tomto prípade ide o konanie, ktoré sa dialo ešte pred privatizáciou podniku v roku 2006. „Obe vyšetrované kauzy sa týkajú obdobia pred privatizáciou Slovenských elektrární a nie je v nich zainteresovaný žiaden z manažérov pracujúcich pre spoločnosť od roku 2006,“ píše sa v oficiálnom stanovisku spoločnosti s tým, že Slovenské elektrárne poskytujú polícii plnú súčinnosť a potrebné informácie.

Vyšetrovanie neskončilo

V Slovenských elektrárňach podľa policajtov stále pokračuje policajné vyšetrovanie. Ako uviedla pred dvoma týždňami pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Baloghová, naďalej v tejto veci prebieha prípravné konanie. Policajti však už stihli obviniť päť osôb. Malo ísť o ľudí pracujúcich do roka 2006 v štátnom podniku Vodohospodárska výstavba, ktorá mala vtedy na starosti aj prevádzku Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Obvinené osoby sa mali dopustiť obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spolupáchateľstvom.

Enel dáva ruky preč

Talianska spoločnosť Enel, ktorá vlastní 66-percentný podiel Slovenských elektrární, je presvedčená, že policajné vyšetrovanie nesúvisí s jej činnosťou v podniku. Vyšetrovanie sa má podľa nej dotýkať obdobia pred vstupom Enelu do Slovenských elektrární. Vyšetrovanie je teda zamerané na skutočnosti, ktoré sa udiali v období pred dokončením akvizície Slovenských elektrární, t.j. v apríli 2006, čo mali potvrdzovať aj úradné dokumenty, ktoré policajti elektrárňam predložili.

Policajné razie

Policajti navštívili Slovenské elektrárne minimálne dvakrát. Prvýkrát to bolo v júli minulého roka. Policajná razia bola podľa samotných policajtov súčasťou vyšetrovania vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zločinu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. V tejto súvislosti policajti zaisťovali v podniku listinné a iné dôkazy. Druhýkrát prišli policajti po ďalšie dôkazy v decembri minulého roka. Tento policajný zásah mal nadväzovať na júlovú raziu a mal sa týkať Vodnej elektrárne Gabčíkovo.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päťtisíc megawattmi inštalovaného výkonu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame