Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn
SITA Steam rises after an explosion occurred in a gas station near Baumgarten an der March, Austria.
12. decembra 2017 12:20 PlynAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

V Rakúsku vybuchol plynovod. Slovenskí plynári to majú pod kontrolou.

Slovenský prepravca zemného plynu prerušil prepravu plynu do Rakúska.

Pri rakúskej obci Baumgarten an der March, neďaleko hraníc so Slovenskom, vybuchol v utorok ráno plynový terminál. Zahynul pri ňom jeden človek a ďalších 18 utrpelo zranenia.

Spoločnosť OMV, ktorá zariadenie spravuje, potvrdila, že výbuch nastal v plynovom rozbočovači. Podľa hovorcu hasičov Franza Respergera explodoval plynovod, ktorý sa nachádzal pod zemou. Stanica plynu pri Baumgartene je najväčším miestom pre import zemného plynu v Rakúsku, pričom sa z nej čerpá plyn z Ruska aj Nórska.

Prerušili prepravu

Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, následne po výbuchu upravil prepravný režim na ich sieti tak, aby bola plne zaistená jej bezpečnosť. Eustream tak prerušil prepravu plynu v smere na Baumgarten. „Situáciu priebežne vyhodnocujeme. Uvedený stav nemá žiadny vplyv na zásobovanie domácich odberateľov, ktoré bude naďalej plne zabezpečené,“ uviedol hovorca Eustreamu Pavol Kubík.

Bez prerušenia dodávok

Štátny podnik Slovenský plynárenský priemyse (SPP) v súvislosti s mimoriadnou udalosťou v Rakúsku ubezpečil svojich zákazníkov, že dodávka plynu pre priemysel aj domácnosti pokračuje bez akéhokoľvek obmedzenia. „Situáciu v spolupráci so spoločnosťou Eustream neustále sledujeme a v prípade nových skutočností budeme verejnosť okamžite informovať. V tejto chvíli vyjadrujeme predovšetkým ľútosť nad tým, že táto mimoriadna udalosť si, podľa nateraz dostupných informácií, vyžiadala aj obeť a zranených,“ konštatoval hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame