Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Voda vodárenstvo
Ilustračné foto pixabay.com
1. mája 2018 10:04 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

V pripomienkovom konaní je prvá nová cenová vyhláška. Vodárenská.

Po novom by mal výpočet maximálnych cien za vodné a stočné zohľadniť nielen primeranú výšku zisku pre vodárenské spoločnosti, ale aj uplatnenie odpisov majetku používaného na regulovanú činnosť.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) dal do pripomienkového konania prvú cenovú vyhlášku. Tá upravuje cenovú reguláciu pri dodávke pitnej vody verejným vodovom (vodné) a za odvádzanie a čistenie odpadovej vody verejnou kanalizáciou (stočné). Po novom by mal výpočet maximálnych cien za vodné a stočné zohľadniť nielen primeranú výšku zisku pre vodárenské spoločnosti, ale aj uplatnenie odpisov majetku používaného na regulovanú činnosť vo výške, ktorá je ekonomicky oprávneným nákladom.

Regulačný úrad mení vo vzorci pre výpočet maximálnych cien za výrobu, distribúciu a dodávku pitnej vody najmä parameter NPZ, čo je hodnota zmeny primeraného zisku na objemovú jednotku. „Maximálna výška primeraného zisku zohľadňuje využitie kapacity vodohospodárskeho majetku, ktorý sa používa na regulovanú činnosť,“ uvádza ÚRSO.

Zmeny aj pri faktore investičného rozvoja

Okrem toho zmena nastáva v úprave metódy výpočtu faktora investičného rozvoja. „Dôvodom je naplnenie už platného ustanovenia, kde je stanovená hodnota odpisov z majetku ako ekonomicky oprávneného nákladu. Faktor investičného rozvoja vyjadruje porovnanie hodnoty odpisov, ktoré sú už zahrnuté v cene s hodnotou odpisov, ktoré zohľadňujú aj novovybudovaný majetok regulovaného subjektu,“ doplnil regulátor. Rovnako pre lepšiu prehľadnosť výpočtu maximálnych cien za odvádzanie a čistenie odpadovej vody sa menia parametre rovnakým spôsobom ako pri stanovení maximálnych cien za vodné.

Regulačný úrad je presvedčený, že zmena metódy výpočtu maximálnych cien za vodné a stočné nie je dôvodom na zmenu podmienok podnikateľského prostredia. Dátum účinnosti vyhlášky regulátor navrhuje od 1. júla tohto roka.

Odborná, ako aj laická verejnosť by už mala mať onedlho možnosť pripomienkovať aj cenové vyhlášky, ktorými sa budú stanovovať maximálne ceny v elektroenergetike, plynárenstve, ako aj v teplárenstve.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame