V prešovskom kraji preinvestovali do energetiky 22 miliónov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Svetlo energetika všeobecne energetické úspory
Ilustračné foto presov.sk

Pripravuje sa vznik Energetickej agentúry Smart Regiónu Prešovského samosprávneho kraja.

Udržateľný rozvoj, moderné technológie a energetické stratégie boli témy odbornej konferencie, ktorú dnes v priestoroch Inovačného partnerského centra v Prešove zorganizoval Prešovský samosprávny kraj. Fórum nadviazalo na najnovšiu iniciatívu krajskej samosprávy, ktorou je pripravovaný vznik Energetickej agentúry Smart Regiónu PSK.

Na koncepte Energetickej agentúry Smart Regiónu PSK, ktorá má vzniknúť od 1. januára budúceho roka, chce kraj aktívne riešiť tzv. SMART agendu v oblasti energetiky a popri tom pokračovať v úspešnej implementácii programu ELENA. Jeho výsledkom sú za posledné tri roky desiatky realizovaných projektov z prostriedkov EÚ alebo zdrojov poskytnutých Európskou investičnou bankou. Ako uviedol predseda PSK Peter Chudík, využitie technickej pomoci ELENA realizuje kraj cez zastúpenie PSK v Bruseli od decembra 2014 a koordinuje spoluprácu s 15 samosprávami. „Obnovili sme budovy, opravili verejné osvetlenia, priniesli energetickú úsporu verejných budov. V tomto smere sme vygenerovali projekty za asi 22 miliónov eur,“ zhodnotil doterajšie fungovanie technickej pomoci v energetike predseda PSK. Ako dodal, program ELENA má obmedzenú dĺžku trvania do konca roka 2017, preto zastupiteľstvo schválilo vznik agentúry, ktorá bude pokračovať v implementácii už rozbehnutých projektov a napĺňať stratégiu SMART regiónu. „Jej hlavným cieľom bude zaviesť inteligentné energetické riadenie na úrovni samosprávneho kraja a znížiť náklady na energie v objektoch a majetku financovaných z verejných zdrojov PSK,“ dodal Chudík.

Na tému SMART riešenia a energetické úspory Prešovského kraja v rámci odbornej konferencie diskutovali viacerí odborníci z verejného i súkromného sektora. Zastúpenie mali aj mestá v rámci kraja a zástupcovia akademickej obce. Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ Energetického klastra Prešovského kraja Alexander Tokarčík, účastníci konferencie hľadajú optimálne riešenia ako nakladať s energiou, ako sa k nej správať a ako robiť správne rozhodnutia napríklad pri stavebných, rekonštrukčných prácach, alebo pri zavádzaní nových technológií. „A to tak, aby boli dlhodobo udržateľné, dali sa odovzdať budúcim generáciám, ale zároveň, aby mali ekonomické prínosy, pričom tou najvyššou myšlienkou je mať dobré a kvalitné životné prostredie, ktoré ostane po tejto generácii,“ povedal Tokarčík. Energetický klaster v tomto smere hľadá nové riešenia, robí svoj vlastný výskum a vývoj. „Hľadáme nielen to, čo je na trhu dobré, ale aj čo na trhu chýba,“ dodal Tokarčík.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia