Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Národná rada SR NR
Národná rada SR. SITA
26. februára 2015 13:25 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetikeSITA

V pléne budú debatovať o strate podpory na zelenú elektrinu

Poslanci z klubu KDH chcú zo zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií odstrániť pokutu pre výrobcov zelenej elektriny vo forme odobratia štátnej podpory na jeden rok.

Energetické témy budú v parlamente pretriasané aj na marcovej schôdzi Národnej rady SR (NR SR). Návrhy energetických noviel predložili do parlamentu opoziční poslanci. Poslanci z klubu kresťanských demokratov Alojz Přidal, Július Brocka a Jozef Mikuš sa budú snažiť presvedčiť svojich kolegov, aby sa zmenil zákon o podpore obnoviteľných zdrojov. Ich kolegovia z klubu OĽaNO Helena Mezenská a Martin Fecko by radi privítali zmeny v zákone o energetike.

Kresťanom sa nepáči strata podpory

Poslanci z klubu KDH chcú riešiť aktuálnu situáciu v podpore zelenej elektriny. V tomto roku totiž prišlo o štátnu podporu viacero výrobcov zelenej elektriny. V minulom roku necelých 1 200 výrobcov nedodržalo nové uznesenie v zákone o podpore obnoviteľných zdrojov, ktoré hovorí o strate podpory na zelenú elektrinu v prípade nezaslania požadovaných údajov v stanovenom termíne. Podľa poslancov ide o príliš vysokú cenu za nedodržanie administratívnych povinností.

Navrhujú len pokutu

Přidal, Brocka a Mikuš navrhujú, aby sa zo zákona uznesenie o strate podpory úplne vyškrtlo a nahradilo sa to ustanovením, podľa ktorého by neplnenie administratívnych povinností riešila Slovenská obchodná inšpekcia ako správny delikt. Na miesto úplnej straty podpory na jeden rok tak navrhujú poslanci pre výrobcov zelenej elektriny, ktorí nedodržia svoje zákonné povinnosti, aby dostali pokutu vo výške od 500 do 100 tisíc eur.

Nie všetci boli proti

Poslanci navrhujú, aby ich novela zákona platila už od začiatku júna tohto roka. Nie všetci traja poslanci boli proti novele zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií, ktorá prvýkrát v minulom roku zaviedla do praxe pokutu vo forme odobratia podpory na celý jeden rok. Koncom roka 2013 zahlasovali proti tejto novele len poslanci Přidal a Brocka. Poslanec Mikuš, ktorý vtedy pôsobil ešte v dnes už neexistujúcom poslaneckom klube SDKÚ-DS, sa hlasovania zdržal.

Vytrvalá Mezenská s Feckom

Svoju vytrvalosť dokazujú poslanci Mezenská a Fecko. Tí už po tretíkrát chcú zmeniť zákon o energetike. Nepáči sa im súčasné znenie zákona o energetike, ktoré podľa nich nedostatočne odškodňuje vlastníkov pozemkov, na ktorých energetické spoločnosti postavili, respektíve chcú postaviť napríklad elektrické vedenie. „Navrhujeme preto prijať také opatrenia, ktoré minimalizujú negatívny dopad súčasnej právnej úpravy na súkromný život občanov,“ zdôvodnili svoje kroky poslanci z OĽaNO. Spomínaným opozičným poslancom sa novelu zákona nepodarilo v parlamente presadiť už v rokoch 2012 a 2013.

Chcú odškodnenie

Poslanci navrhujú napríklad jednorazovú primeranú náhradu za zriadenie vecného bremena a opakovanú primeranú náhradu za nútené obmedzenie užívania nehnuteľnosti. Mezenská a Fecko v energetickej novele taktiež navrhujú, aby vecné bremeno bolo zapísané v katastri nie na celý pozemok, ale iba na jeho nutnú časť, na ktorej sa vecné bremeno reálne nachádza. Zároveň navrhujú, aby vlastníci pozemkov za túto časť pozemku nemuseli platiť daň. Navrhovaná právna úprava sa má týkať nielen vlastníkov, na ktorých pozemku sa bude takáto stavba realizovať v budúcnosti, ale aj tých vlastníkov, na ktorých pozemku taká stavba stojí už dnes. Podľa poslancov by išlo o tzv. nepravú retroaktivitu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies