Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NR SR
Minister hospodárstva SR Peter Žiga, minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker a poslankyňa za hnutie OĽaNO Veronika Remišová počas rokovania mimoriadnej 22. schôdze Národnej rady SR. SITA
18. októbra 2017 14:34 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

V parlamente už rokujú o odmene právnikom za gabčíkovskú elektráreň

Vláda SR považuje mimoriadnu schôdzu za súčasť politikárčenia a predvolebnej kampane opozície.

Článok aktualizovaný o ďalšie vyjadrenia poslancov a ministra

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) začali rokovať o kauze odmeny pre advokátsku kanceláriu za vyhratú medzinárodnú arbitráž o Vodnú elektráreň Gabčíkovo (VEG). Mimoriadnu schôdzu parlamentu zvolali opoziční poslanci, ktorým sa nepozdávala výška odmeny pre advokátsku kanceláriu v pôvodnej celkovej výške 77 miliónov eur. Opozícia sa chce na schôdzi taktiež zamerať na ďalšie možné pochybné zmluvy štátnych orgánov s právnickými kanceláriami. Navrhuje, aby ministerstvá vykonali veľký audit zmlúv o právnych službách, ktoré v minulosti podpísali.

Ešte znížiť odmenu

„Naše požiadavky sú už takmer splnené. Vláde však zostáva vyriešiť ešte jeden problém, a to škandalóznu odmenu. Podriadeným ministra hospodárstva Petra Žigu sa podarilo znížiť odmenu zo 77 miliónov eur na 17 miliónov eur. Aj táto suma je strašne veľká. Je to výsmech všetkým ľuďom. Vyzývame pána ministra, aby sa do rokovaní aktívne zapojil a výrazne znížil odmenu,“ povedala v rámci uvedenia bodu programu mimoriadnej schôdze poslankyňa za hnutie OĽaNO Veronika Remišová.

Ani euro

Poslanec za stranu SaS Karol Galek by už nedal advokátom za vyhratý medzinárodný súdy spor o Vodnú elektráreň Gabčíkovo žiadnu odmenu. „Chvalabohu odmena ide dole. Dúfam, že odmena skončí na nule. Nie je žiadny dôvod, aby advokáti dostali ešte nejakú odmenu,“ povedal v parlamente počas rozpravy Galek. Advokátskej kancelárii už boli vyplatené vyše štyri milióny eur. Poslanec sa taktiež opýtal, kto mal byť konečným príjemcom odmeny. „Koľko ďalších takýchto odmien je podpísaných, o ktorých vôbec nevieme?“ doplnil Galek.

Jeho stranícka kolegyňa Jana Kiššová vo faktickej poznámke volala po väčšom vyvodení zodpovednosti voči bývalým štátnym nominantom v spoločnosti MH Manažment. Opozícia už viackrát naznačila, že pripravuje podanie trestného oznámenia.

Pochvala od Kollára

Poslanec hnutia SME Rodina Boris Kollár taktiež kritizoval pôvodnú výšku odmeny advokátskej kancelárii. So zníženou sumou vo výške zhruba 17 miliónov eur však už taký problém nemá. Kollár upozornil, že štát nakoniec môže spomínaná arbitráž stáť len už vyplatené vyše štyri milióny eur, keďže necelých 13 miliónov eur by mala advokátska kancelária dostať v podobe súdnych trov, ktoré bude musieť zaplatiť porazená strana.

„Aj mne sa pôvodná suma nepáčila. Ale koľko sa nám bude páčiť? Povedzte, opozícia, koľko by si zaslúžil ten právnik odmenu za vyhratý spor za 700 miliónov? Koľko? Ja neviem. Je chvályhodné, že sa tá suma aspoň znížila. Nemôže to nikto z nás napadnúť, že to je premrštená suma. Nemôžeme ísť do takéhoto sporu s najlacnejším právnikom z nejakej Nemšovej,“ povedal v rozprave Kollár, ktorý zároveň pochválil predsedu vlády Roberta Fica, že prevzal prevádzku Vodnej elektrárne Gabčíkovo späť do rúk štátu. Líder hnutia SME Rodina na záver svojho vystúpenia vyzval plénum, aby sa prijali také opatrenia, ktoré zabránia v budúcnosti vyplácaniu takých vysokých odmien pre právnikov ako v tejto kauze.

Poslanec hnutia OĽaNO Jozef Viskupič uviedol, že ak nenastane audit v právnych zmluvách a následne sa neprijme patričná legislatíva, „tak sme zlyhali všetci“. „Nie sme na konci cesty. Aj 17-miliónovú odmenu považujem za nehoráznu. Navrhnime legislatívu, aby boli pri takýchto súdnych sporoch stanovené stropy odmien,“ povedal v rozprave Viskupič.

Poriadok vo vyjadreniach

Minister hospodárstva Peter Žiga požiadal opozíciu, aby si v celej veci týkajúcej sa Vodnej elektrárne Gabčíkovo urobila poriadok. Ministrovi totiž nesedia ich rozporuplné vyjadrenia, keď ešte pred dvoma rokmi tvrdili, že 700-miliónový súdny spor Slovensko prehrá a v súčasnosti tvrdia, že to bola vopred vyhratá medzinárodná arbitráž. Tu vidno podľa neho dvojtvárnosť opozície. „Pri prebratí vodnej elektrárne do rúk štátu tvrdili, že spor prehráme, že sme už vystavili talianskej spoločnosti Enel (vtedy majoritný akcionár Slovenských elektrární – pozn. red.) istý šek a dnes čítame v dôvodovej správe k zvolaniu mimoriadnej schôdze čítame, že spor bol jasný, že ho vyhráme,“ povedal v pléne Žiga.

Minister znova zopakoval, že odmena bola neprijateľná aj pre celú vládu. „Ihneď, ako som sa dozvedel o tejto odmene, som konal. V prvej reakcii som dal jasne najavo a vyzval som spoločnosť MH Manažment, aby sumu zásadne znížili. Ani so zníženou sumou nie som spokojný,“ dodal Žiga s tým, že v spolupráci s ministerstvom spravodlivosti, že ešte stále môže byť zmluva s advokátskou kanceláriou zneplatnená, keďže nebola v centrálnom registri zverejnená podľa platných zákonov.

Koalícia zahlasovala za program mimoriadnej schôdze. Vláda SR ju však považuje za súčasť politikárčenia a predvolebnej kampane opozície, keďže podľa nej minister hospodárstva v spomínanej kauze prijal rozhodné opatrenia. „Odmietame tvrdenia opozície ako neodôvodnené, nepodložené a nepravdivé. Na úrovni vlády SR, ako aj Ministerstva spravodlivosti SR, tak aj Ministerstva financií SR, sa pripravujú systémové kroky, ktoré zabránia opakovaniu tejto situácie,“ uvádza sa v stanovisku vládneho kabinetu.

O jedinom bode programu mimoriadnej schôdze sa bude rokovať bez prerušenia až do jej ukončenia, teda aj po 19. hodine.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame