Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NR SR parlament
SITA Ilustračné foto
4. septembra 2017 14:39 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

V parlamente budú rokovať aj o energetických zákonoch

Poslanci za SaS sa budú opätovne snažiť zmeniť spôsob podpory ťažby domáceho uhlia.

O energetických témach budú poslanci rokovať aj na nadchádzajúcej septembrovej schôdzi Národnej rady SR (NR SR). Poslanci za SaS Karol Galek, Jana Kiššová a Anna Zemanová sa budú opätovne snažiť novelizáciou zákonov o energetike a o regulácii v sieťových odvetviach zmeniť spôsob podpory ťažby domáceho uhlia.

„Hlavným cieľom je legislatívna úprava schvaľovania všeobecného hospodárskeho záujmu v energetike a ustanovenie povinnej regulácie ceny domáceho uhlia, ktorá vstupuje ako základný ekonomicky oprávnený náklad do ceny za výrobu elektriny z domáceho uhlia na základe rozhodnutia Ministerstva hospodárstva SR,“ zdôvodnili svoje kroky opoziční poslanci.

Spotrebitelia a ostatní koncoví odberatelia elektriny v súčasnosti prispievajú prostredníctvom úhrady tarify za prevádzkovanie systému v koncovej cene elektriny na podporu výroby elektriny z domáceho uhlia ročne sumou približne 95 miliónov eur. Návrhom zákona chcú poslanci zaviesť reguláciu ceny domáceho uhlia, ktoré ako hlavný náklad vstupuje do ceny za výrobu elektriny z domáceho uhlia. Reguláciu by mal vykonávať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

„Cenová regulácia by sa pritom vzťahovala výlučne len na výrobcu elektriny, ktorý bol poverený zabezpečovaním výroby elektriny z domáceho uhlia, pričom ekonomicky oprávnené náklady na nákup domáceho uhlia od jediného výrobcu a dodávateľa uhlia na Slovensku, spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza by sa v celom rozsahu ponechali na bilaterálny vzťah dodávateľa uhlia a výrobcu elektriny podliehajúci obchodnému tajomstvu,“ konštatovali poslanci. Zároveň dodali, že navrhované zmeny by mali zaistiť transparentnejšie prostredie v energetike.

Zmeny pri biomase

Poslanec za OĽaNO Ján Budaj zase navrhuje zmeniť zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby. „Hlavným cieľom návrhu zákona je dosiahnuť, aby bolo zrušené dotovanie na spaľovanie dreva v biomasových zariadeniach, okrem dreva pochádzajúceho z energetických porastov a odpadu z drevospracujúceho priemyslu. V tomto prípade dochádza k upresneniu definície biomasy pre potreby tohto zákona, na základe skúseností s implementáciou v súčasnosti platnej právnej úpravy, ktorá ma dokázateľne negatívny vplyv na životné prostredie. Ide o čoraz viditeľnejšie odlesňovanie zalesnených plôch, ale aj brehových porastov, či dokonca alejí a vetrolamov, s cieľom čerpať čo najviac dotácií,“ myslí si poslanec.

Chcú primeranú náhradu

Opozičná strana OĽaNO by rada zmenila aj zákon o energetike. „Cieľom návrhu zákona je odstrániť nedostatky súčasnej právnej úpravy zakotvenej v zákone o energetike, ktoré vo svojom náleze označil Ústavný súd SR za nesúladné s ústavou a posilniť tak ochranu práv vlastníkov nehnuteľností,“ uviedla skupina poslancov. Tí chcú najmä vypustiť podmienku uplatňovania nároku dotknutého vlastníka nehnuteľnosti na primeranú náhradu za zriadenie vecného bremena, za nútené obmedzenie užívania nehnuteľnosti alebo za nútené obmedzenie užívania pozemku v ochrannom pásme alebo v bezpečnostnom pásme u držiteľa povolenia. Chcú taktiež zaviesť primeranú náhradu za zriadenie vecného bremena a primeranú náhradu za nútené obmedzenie užívania nehnuteľnosti.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame