Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Odpad rádioaktívny Mochovce atómová energia
SITA Republikové úložisko rádioaktívnych odpadov v Mochovciach
12. apríla 2015 17:08 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

V Mochovciach postavia zariadenie na rádioaktívny odpad

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť plánuje v Mochovciach postaviť zariadenia pre nakladanie s inštitucionálnymi rádioaktívnymi materiálmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) pokračuje v investičných aktivitách v lokalite Republikového úložiska rádioaktívnych látok Mochovce. Štátna akciová spoločnosť najnovšie uzatvorila zmluvu s českou spoločnosťou Metrostav. Tá má v Mochovciach postaviť zariadenia na nakladanie s inštitucionálnymi rádioaktívnymi materiálmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi.

Vyhrali Česi

Česká spoločnosť, ktorá za výstavbu zariadení zinkasuje necelé tri milióny eur, bola úspešná v tendri, do ktorého sa celkovo prihlásilo deväť spoločností. Stavba sa bude skladať z dvoch susediacich, samostatne stojacich objektov. Tie sa budú nachádzať v tesnej blízkosti republikového úložiska rádioaktívnych odpadov. Český Metrostav bude musieť okrem výstavby hál vypracovať a dodať firme JAVYS aj všetku súvisiacu dokumentáciu.

Veľké plány

Nejde o jedinú investíciu, ktorú plánuje JAVYS realizovať v Mochovciach. Podnik chce investovať do republikového úložiska rádioaktívneho odpadu v Mochovciach takmer 27 miliónov eur. Za takmer 15 miliónov eur by sa malo rozšíriť mochovecké úložisko na ukladanie nízko a stredne rádioaktívnych odpadov a za necelých 12 miliónov eur vybudovať nové priestory na ukladanie veľmi nízko rádioaktívnych odpadov. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť potrebuje investovať do republikového úložiska rádioaktívneho odpadu hlavne pre skoršie odstavenie dvoch blokov jadrovej elektrárne V1 Jaslovské Bohunice.

Odkladisko jadra

Štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť tak sprevádzkuje v republikovom úložisku druhý dvojrad, keďže kapacita prvého dvojradu bude onedlho vyčerpaná. Firma si vlani vybrala aj dodávateľa stavby. Vo výberovom konaní bola úspešná akciová spoločnosť Vodohospodárske stavby. Na sprevádzkovanie nových skladovacích priestorov pre nízko a stredne aktívny rádioaktívny odpad vynaloží JAVYS vyše tri milióny eur.

Republikové úložisko rádioaktívnych odpadov Mochovce predstavuje multibariérové úložisko povrchového typu určené na konečné uloženie pevných a spevnených nízko a stredne aktívnych rádioaktívnych odpadov, vznikajúcich pri prevádzke a vyraďovaní jadrových elektrární, vo výskumných ústavoch, v laboratóriách a nemocniciach. Stavebné práce na úložisku začali v roku 1986. Do prevádzky bolo úložisko uvedené v roku 2001.

Úložisko pozostáva zo sústavy úložných boxov zoradených do radov a dvojradov. V rámci prvej etapy boli vybudované dva dvojrady, čo predstavuje 80 úložných boxov. Do jedného boxu je možné uložiť 90 vláknobetónových kontajnerov. Celková kapacita doteraz vybudovaných dvoch dvojradov je 7 200 kontajnerov so súhrnným objemom 22 320 metrov kubických.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies