V Mikuláši nechcú bioplynku. Petícia zastavila jej výstavbu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bioplyn
John Kasawa/FreeDigitalPhotos.net

Zastupiteľstvo vyhovelo petícii obyvateľov, ktorí žiadali zastavenie realizácie súčasného zámeru výstavby bioplynovej stanice pri sídlisku v Liptovskom Mikuláši.

Výstavba bioplynovej stanice v Liptovskom Mikuláši nebude v budúcnosti možná. Poslanci mestského zastupiteľstva na štvrtkovom rokovaní schválili Koncepciu rozvoja mesta v oblasti tepelnej energetiky ako všeobecne záväzné nariadenie, ktoré vylučuje takúto možnosť. Zastupiteľstvo tak zároveň vyhovelo petícii obyvateľov, ktorí žiadali zastavenie realizácie súčasného zámeru výstavby bioplynovej stanice pri sídlisku Nábrežie. Poslanci uznesením odporučili primátorovi, aby nepodpísal súhlasné záväzné stanovisko podľa zákona o tepelnej energetike k tomuto projektu.

„Som rád, že sa všetci poslanci stretli v názore proti výstavbe bioplynovej stanice a svojím hlasovaním podporili verejný záujem,“ uviedol primátor Ján Blcháč a dodal, že v tomto týždni podpísal zastavenie územného rozhodovania pre investora, pretože nedodal všetky potrebné náležitosti stavebnému úradu.

„Združenie za čistý a zdravý Liptov nie je spokojné s výsledkom, pretože nebol prijatý pozmeňovací návrh o zmene územného plánu, ktorý by stopercentne zamedzil výstavbe projektu bioplynovej prevádzky. Pokiaľ to nebude stopercentne zastavené, vždy sa nájde priestor a kľučky,“ zdôraznil podpredseda občianskeho združenia Andrej Ohraďan. Aktivisti a radnica už v minulosti nesúhlasili s umiestnením takéhoto zariadenia pri sídlisku.

Podľa Blcháča aplikovaním nariadenia o koncepcii rozvoja mesta v oblasti tepelnej energetiky do územného plánu zabránia tomu, aby boli takého aktivity možné v rámci intravilánu mesta.

Zariadenie na spracovanie odpadu najmä z priemyselnej sféry v objeme takmer 20-tisíc ton ročne podľa projektu malo vyrásť za garážami pri Vrbickom cintoríne. Lokalita sa nachádza asi 400 metrov od obytnej zóny. Podľa zámeru spoločnosti Archív SB by do plánovanej bioplynovej stanice mali dovážať odpad nákladné autá po miestnych komunikáciách, po ktorých by denne malo prejsť 14 kamiónov s odpadom. Pochádzať mal z regiónu Liptova a zámer podľa vyjadrenia radnice počítal aj s celulózovo-papierovými kalmi z ružomberského Mondi SCP.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia