Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SE atómová elektráreň Mochovce
Dispečing Slovenských elektrárni počas oživenia riadiaceho centra tretieho bloku Atómových elektrární Mochovce. SITA
8. apríla 2019 15:46 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

V lete by mohli do tretieho bloku zavážať jadrové palivo

Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce má za sebou úspešnú horúcu hydroskúšku.

Tretí jadrový blok Atómovej elektrárne Mochovce bude po technickej stránke pripravený na zavážanie jadrového paliva v lete tohto roku. Pre agentúru SITA to uviedli Slovenské elektrárne, ktoré v súčasnosti dostavujú tretí a štvrtý mochovecký jadrový blok. „V polovici marca sme ukončili jeden z posledných míľnikov pred dokončením stavby, ktorým je horúca hydroskúška na treťom bloku elektrárne Mochovce. V súčasnosti prebieha veľká revízia a očakávame, že po technickej stránke bude tretí blok pripravený na zavážanie jadrového paliva v lete,“ povedal hovorca Slovenských elektrární Miroslav Šarišský.

Slovenský dominantný výroby elektriny však pripustil možný posun termínu uvádzania tretieho bloku do komerčnej prevádzky. Môžu za to najmä prebiehajúce aktivity rakúskych protijadrových organizácií. „Očakávame rozsiahle obštrukcie v administratívnom povoľovacom procese, ktoré môžu uvádzanie do prevádzky oddialiť aj o niekoľko mesiacov, hoci z technického hľadiska bude tretí blok elektrárne na uvádzanie do prevádzky plne pripravený,“ dodal Šarišský.

V priebehu apríla, po ukončení analýz a rokovaní riadiacich orgánov, chcú Slovenské elektrárne informovať o opatreniach na minimalizáciu dopadov na rozpočet a harmonogram dostavby mochoveckých blokov. „Pre Slovenské elektrárne je vždy na prvom mieste zabezpečenie najvyššej úrovne jadrovej bezpečnosti, ktoré je nadradené termínom alebo rozpočtu,“ konštatoval Šarišský.

Počas horúcej hydroskúšky energetici vykonali tlakové a tesnostné skúšky primárneho okruhu a reaktora, funkčné skúšky zariadení primárneho a sekundárneho okruhu, skúšky riadiacich, bezpečnostných a ďalších systémov. „S vynikajúcim výsledkom sme urobili aj skúšku tesnosti a pevnosti hermetických priestorov. Parametre hermetickej zóny boli pri natlakovaní na 150 kilopascalov takmer dvojnásobne lepšie ako limity určené Úradom jadrového dozoru SR,“ uzavrel Šarišský.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame