Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto.
Únik ropy v Kalifornii. SITA/AP
21. mája 2015 12:34 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetikeSITA

V Kalifornii unikla ropa, vyhlásili stav núdze

Ropovod bol podľa údajov prevádzkujúcej spoločnosti Plains All American Pipeline počas prasknutia v plnej prevádzke a uniknúť z neho mohlo približne 400 tisíc litrov ropy. K oceánu sa dostala približne pätina z tohto množstva.

Kalifornský guvernér Jerry Brown vyhlásil v stredu stav núdze po tom, čo do oblasti unikli státisíce litrov ropy v súvislosti s utorňajším prasknutým potrubím ropovodu v blízkosti pláže Santa Barbara. Pri kalifornskom pobreží sa v súčasnosti tiahne asi 14,5-kilometrová škvrna. Ropovod bol podľa údajov prevádzkujúcej spoločnosti Plains All American Pipeline počas prasknutia v plnej prevádzke a uniknúť z neho mohlo približne 400 tisíc litrov ropy. Úrady zároveň odhadujú, že asi pätina z tohto množstva sa dostala k oceánu.

Ropovod z roku 1991

Potrubie ropovodu bolo v prevádzke od roku 1991 a len pred niekoľkými týždňami ho testovali. Spoločnosť Plains All American Pipeline sa za únik ropy ospravedlnila a oznámila, že je ochotná prebrať plnú zodpovednosť a zaplatiť za všetky čistiace práce. Ropovod je momentálne vypnutý, nie je však zrejmé, koľko budú trvať prebiehajúce čistiace práce. Environmentálni aktivisti sa obávajú, že takýto veľký únik ropy by mohol vážne poškodiť miestnu faunu vrátane vtáctva a veľrýb.

Podobná skúsenosť

V roku 1969 došlo v rovnakej oblasti k najhoršiemu úniku ropy v histórii Spojených štátov. Do oceánu v blízkosti pláže Santa Barbara sa vtedy po výbuchu ropnej plošiny vylialo niekoľko miliónov litrov ropy, následkom čoho uhynuli tisíce vtákov a morských cicavcov.

Pozrite sa ako to v Kalifornii po úniku ropy vyzerá:

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies