V jeseni začnú rozdávať podporu na domáce elektrárne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slnečná energia solárny panel kolektor OZE
Ilustračné foto. wikimedia.org (ChNPP)

Už v auguste budú známe konkrétnejšie podmienky podpory pre inštalácie zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach.

Po viac ako ročnej neľahkej príprave by sa mali slovenské domácnosti už čoskoro dočkať podpory na malé domáce elektrárne. Už v jeseni sa budú môcť uchádzať o vystavenie poukážok na kúpu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). „Začiatkom augusta zverejníme prvé konkrétnejšie podmienky podpory pre inštalácie zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostaich,“ informovala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA). Vzápätí začne aj prvá registrácia dodávateľských subjektov a zariadení, na ktoré bude možné získať podporu z európskych fondov a štátneho rozpočtu prostredníctvom národného projektu „Zelená domácnostiam“.

Prvé milióny

Energetická agentúra na začiatok vyčlení na podporu 45 miliónov eur. Vďaka tomu by malo byť v slovenských domácnostiach nainštalovaných viac ako 15-tisíc systémov na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Domácnosti budú môcť žiadať podporu na ýrobu elektriny s výkonom do 10 kW, ako sú fotovoltické panely a veterné turbíny. Podporu môžu Slováci využiť aj na slnečné kolektory, kotly na biomasu či tepelné čerpadlá. „Aby sme domácnosti nezaťažovali zbytočnou administratívou, budú si môcť priamo na stránke vww.zelenadomacnostiam.sk vybrať konkrétne zariadenie a spoločnosť, ktorá im zabezpečí odbornú inštaláciu,“ uviedol riaditeľ odboru komunikácie a medzinárodnej spolupráce SIEA Eduard Jambor.

Lepšie podmienky

Na rozdiel od predchádzajúcich podporných mechanizmov sa nové príspevky nebudú viazať len na samotné zariadenie, ale na cenu za kompletnú dodávku a montáž celého systému. „Podmienky a výška podpory budú nastavené tak, aby domácnosti boli motivované nakúpiť si kvalitné systémy s primeraným výkonom, s dlhšou životnosťou a vyššou účinnosťou premeny energie a nepodceňovali odbornosť pri inštalácii. Do akej miery túto šancu využijú, bude záležať predovšetkým na nich,“ dodal Jambor.

Výška podpory

Suma, o ktorú bude môcť domácnosť požiadať, zatiaľ nie je známa. Isté je, že konečná výška podpory bude podľa SIEA vyplývať z aktuálnych celkových nákladov na typické, takzvané vzorové inštalácie v závislosti od inštalovaného výkonu. „Cieľom je podporiť čo najviac efektívnych riešení s čo najvyšším využitím vyrobenej energie v domácnosti. Preto bude pri jednotlivých druhoch zariadení stanovený príspevok na 1 kW inštalovaného výkonu. Jeho výška môže s rastúcim výkonom klesať,“ konštatovala SIEA. Určená bude aj maximálna podpora, respektíve maximálny podporovaný výkon. Zároveň bude uvedený limit na podiel z fakturovanej sumy, ktorý môže byť uhradený prostredníctvom poukážky.

Pomoc od západniarov

Na pripravované kroky SIEA už zareagovala prvá energetická spoločnosť, ZSE Energia. Tá chce pre svojich zákazníkov eliminovať administratívu pri vybavovaní podpory a zároveň im chce umožniť spolufinancovanie. Záujemcovia o pomoc západoslovenských energetikov sa už môžu registrovať na webovej stránke spoločnosti. „Hneď ako bude grantový program otvorený, budú zástupcovia našej spoločnosti zaregistrovaných záujemcov kontaktovať s ponukou kompletného riešenia, ktoré zahŕňa poradenstvo, spracovanie objednávky, vybavenie administratívy, dodanie, montáž, financovanie, popredajný a pozáručný servis,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ZSE Energia Michaela Dobošová.

Veľký záujem

Západoslovenskí energetici zatiaľ evidujú zo strany domácností veľký záujem o podporu na malé OZE. „Záujem zo strany domácností je veľký, zatiaľ evidujeme okolo tisíc žiadostí. Dôvodov je viacero, ako snaha usporiť, zhodnotiť svoju nehnuteľnosť, byť energeticky nezávislý a tiež správať sa zodpovedne k životnému prostrediu. Významnú úlohu zohráva samozrejme pripravovaný dotačný program,“ uviedol predseda predstavenstva ZSE Energia Juraj Krajcár.

Eurofondy + štátny rozpočet

Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov zostáva naďalej na úrovni pôvodných 115 miliónov eur. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR, 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu. V období rokov 2009 až 2011 bolo aj vďaka štátnej podpore na solárne kolektory a kotly na biomasu v hodnote 6,6 milióna eur nainštalovaných viac ako 6 800 zariadení v rodinných a bytových domoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúraZSE Západoslovenská energetika