Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterná elektráreň turbína OZE
Veterná farma Alto Casillas s výkonom 30 megawattov. enelgreenpower.com
19. júna 2018 11:10 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

V EÚ by sa mala viac ako tretina energií vyrábať z OZE

Vyjednávači Európskej komisie, parlamentu a členských štátov podporujú záväzný cieľ zabezpečiť 32-percentný podiel obnoviteľnej energie v EÚ do roku 2030.

Európska komisia (EK), Európsky parlament (EP) a členské štáty vo štvrtok dosiahli politickú dohodu o cieľoch v oblasti obnoviteľných zdrojov energií. Komisia pripomenula, že súhlas europoslancov tak dostali už dva z ôsmich legislatívnych návrhov balíka „Čistá energia pre všetkých Európanov“ prijatého v novembri 2016. Minulý mesiac EP schválil Smernicu o energetickej účinnosti budov. To podľa komisie signalizuje pokrok pri budovaní Energetickej únie a v boji proti klimatickým zmenám.

Nový regulačný rámec obsahuje záväzný cieľ zabezpečiť 32-percentný podiel obnoviteľnej energie v EÚ do roku 2030. Do roku 2023 má byť pritom možné upraviť tento podiel smerom nahor. To podľa komisie výrazne prispeje k naplneniu politickej priority, ktorou je, aby sa únia stala svetovým lídrom v oblasti obnoviteľných zdrojov energií.

Politickú dohodu musí ešte oficiálne schváliť Európsky parlament a členské štáty. Po ich súhlase by aktualizovaná smernica nadobudla účinnosť 20 dní po jej zverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Členské štáty budú mať potom čas 18 mesiacov, aby nové prvky smernice zaviedli do vnútroštátnej legislatívy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame