Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto.
Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Luca D'Agnese. SE
27. januára 2015 14:22 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

V Eneli sú personálne zmeny. SE budú mať nového šéfa.

Predstavenstvo spoločnosti Enel rozhodlo, že Luca D’Agnese, ktorý je v súčasnosti generálnym riaditeľom Slovenských elektrární, prevezme po Luigim Ferrarisovi post riaditeľa pre región Latinskej Ameriky.

Súčasný generálny riaditeľ Slovenských elektrární Luca D’Agnese končí na pozícii riaditeľa skupiny Enel vo východnej Európe. Predstavenstvo spoločnosti Enel rozhodlo, že D’Agnese prevezme po Luigim Ferrarisovi, ktorý na svoju funkciu rezignoval, post riaditeľa pre región Latinskej Ameriky. Za nového riaditeľa pre aktivity skupiny vo východnej Európe vymenoval Enel Roberta Deambrogia. „Luca D’Agnese má rozsiahle skúsenosti v našom odvetví a ako riaditeľ pre východnú Európu dosahoval špičkové výsledky. Spustil proces reštrukturalizácie aktív v tomto regióne. Roberto Deambrogio veľmi dobre pozná východoeurópske trhy, keďže v tomto regióne viedol aktivity zamerané na obnoviteľné zdroje,“ uviedol generálny riaditeľ skupiny Enel Francesco Starace.

Elektrárne s novým šéfom

Slovenské elektrárne (SE), v ktorých taliansky Enel drží 66-percentný podiel, tak budú mať čoskoro nového generálneho riaditeľa. Kto sa ním stane, by malo byť známe už čoskoro, hneď potom ako ho schváli valné zhromaždenie slovenského dominantného výrobcu elektriny.

Schválili aj emisiu dlhopisov

Predstavenstvo talianskej spoločnosti Enel tiež schválilo jednu alebo viacero emisií dlhopisov, ktoré sa majú uskutočniť do konca tohto roka s maximálnou hodnotou istiny do jednej miliardy eur. „Cieľom schválenia je umožniť spoločnosti Enel emitovať nové dlhopisy, ktoré by slúžili ako výmena za ponuky dlhopisov, ktoré spoločnosť emitovala v minulosti v rámci globálneho programu strednodobých dlhopisov – Global Medium Terms Notes, aby optimalizovala kapitálovú a finančnú štruktúru skupiny Enel a umožnila využitie akejkoľvek príležitosti, ktorá sa môže objaviť na medzinárodných finančných trhoch,“ dodal taliansky investor.

V elektrárňach už takmer deväť rokov

Enel je najväčšou talianskou energetickou skupinou a podľa inštalovanej kapacity druhou najväčšou európskou elektrárenskou firmou, s ktorej akciami sa obchoduje na burze. Enel v roku 2013 vyprodukoval celosvetovo 286 terawatthodín elektrickej energie, čo v medziročnom porovnaní predstavuje pokles o tri percentá. V samotnom Taliansku pritom skupina vyrobila 73 terawatthodín elektrickej energie a v zahraničí viac ako 213 terawatthodín. Od apríla 2006 je Enel 66-percentným akcionárom Slovenských elektrární. Za svoj majoritný podiel zaplatil 839 miliónov eur. Zvyšný 34-percentný podiel v Slovenských elektrárňach kontroluje Fond národného majetku SR, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR.

Stručné profily:

Luca D’Agnese

Je absolventom univerzity Scuola Normale Superiore v Pise, kde v roku 1986 získal doktorát z fyziky. Získal tiež titul MBA na Obchodnej škole Insead v Paríži (Insead Business School) a svoju kariéru odštartoval v spoločnosti Hewlett Packard. V roku 1988 prešiel do spoločnosti McKinsey & Company, kde sa v roku 1996 stal partnerom talianskej kancelárie. V období 2003 – 2005, bol výkonným riaditeľom spoločnosti prevádzkujúcej taliansku národnú elektrizačnú a prenosovú sústavu – GTRN. Na tejto pozícii viedol spustenie Talianskej energetickej burzy v roku 2004 a tiež prepojenie riadenia a vlastníctva národných elektrizačných a prenosových sústav do jedného celku pod názvom TERNA. V tejto spoločnosti pracoval na pozícií riaditeľa pre prevádzku a zodpovedal za plánovanie a realizáciu investícií, ako aj za prevádzku a údržbu siete. Od roku 2007 do roku 2010 bol výkonným riaditeľom spoločnosti Ergycapital. Je to investičná spoločnosť špecializujúca sa na obnoviteľnú energiu kótovaná na Milánskej burze. V roku 2011 začal pracovať pre Skupinu Enel na pozícii riaditeľa pre Rumunsko. V roku 2014 prevzal pozíciu riaditeľa pre Strednú Európu, a zároveň sa stal Predsedom predstavenstva a Generálnym riaditeľom spoločnosti Slovenské elektrárne.

Roberto Deambrogio

Po úspešnom absolvovaní štúdia ekonomiky a spoločenských vied na Bocconiho univerzite obhájil MBA na Columbia Business School v New Yorku a začal pracovať v spoločnosti Pirelli. Následne pracoval ako strategický konzultant pre Bain & Company (od roku 1998 do 2000, a potom opäť od 2002 do 2005), kde spolupracoval s viacerými nadnárodnými priemyselnými spoločnosťami v rámci niekoľkých zastúpení spoločnosti v Európe a Latinskej Amerike. V roku 2001 začal pracovať pre londýnske zastúpenie Merrill Lynch, divíziu investičného bankovníctva. V roku 2005 nastúpil do skupiny Enel, najprv ako asistent CEO pre medzinárodné aktivity (do roku 2006), neskôr ako vedúci rozvoja obnoviteľných zdrojov v medzinárodnej divízii (od 2006 do 2008). V rokoch 2009 až 2010 bol šéfom rozvoja obchodných aktivít spoločnosti Enel Green Power, kde sa neskôr stal riaditeľom pre Taliansko a európske oblasti (od 2010 do 2014), a od roku 2014 mal na starosti dohľad nad aktivitami v Južnej Afrike a Maroku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame