Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bioplyn
Bioplynová stanica emes.sk
15. januára 2014 14:30 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

V Brezne chcú stavať elektráreň na biomasu

Elektráreň má ročne vyrobiť 27 824,36 megawatthodín elektrickej energie a spotrebovať na to 40 tisíc ton biomasy. Celkové náklady na výstavbu odhaduje investor na 12,7 milióna eur.

V areáli bývalej mostárne v Brezne plánuje bratislavská firma Clean Eternal Energy postaviť elektráreň na biomasu. Ročne má vyrobiť 27 824,36 megawatthodín elektrickej energie a spotrebovať na to 40-tisíc ton biomasy. Jej výstavbu by chcel investor rozbehnúť vo februári, do skúšobnej prevádzky elektráreň uviesť v decembri tohto roka. Celkové náklady na výstavbu odhaduje na 12,7 milióna eur bez DPH.

Ako potenciálny investor uvádza v zámere, ktorý predložil na posúdenie vplyvov na životné prostredie, elektrinu by mala vyrábať na princípe spaľovania drevnej štiepky a slamených brikiet technológiou organického Rankinovho cyklu. Odpadové teplo z chladenia elektrárne sa má využívať v akvakultúrnom hospodárstve na pestovanie rias a chov rýb a kôrovcov.

„Základnou filozofiou výstavby elektrárne je využiť regionálne dostupné zdroje obnoviteľnej energie na výrobu elektrickej energie so synergickou činnosťou akvakultúrneho hospodárstva, ktoré využije inak odpadové nizkopotenciálne teplo. Táto činnosť prinesie doplnkové pracovné príležitosti pre obyvateľov mesta Brezno,“ uvádza firma Clean Eternal Energy v predloženom zámere.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame