Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice seas.sk
2. októbra 2017 9:42 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

V Bohuniciach začali s demoláciou chladiacich veží

Projekt realizuje konzorcium, ktorého lídrom je talianska spoločnosť Despe. Náklady na projekt sú vo výške deväť miliónov eur.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) začala rozoberať prvú zo štyroch chladiacich odstavených veží atómovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. „Hlavným cieľom projektu je demontáž a demolácia chladiacich veží jadrovej elektrárne V1 s následnou likvidáciou vzniknutých odpadov, a to čo najefektívnejším a ekonomicky najvýhodnejším spôsobom v rámci komplexného procesu vyraďovania jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach pod dohľadom dozorných orgánov, Európskej komisie a EBRD,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa firmy JAVYS Miriam Žiaková.

Samotná demolácia chladiacich veží jadrovej elektrárne V1 sa bude robiť konvenčnou metódou demolácie, čiže postupným rozoberaním veží. „Odstrel veží pre blízkosť funkčnej susednej elektrárne V2 nemohol byť z bezpečnostných dôvodov realizovaný. Plánovaný termín ukončenia projektu demolácie štyroch chladiacich veží je koniec budúceho roka,“ dodala Žiaková.

Projekt realizuje konzorcium, ktorého lídrom je talianska spoločnosť Despe. Náklady na projekt vo výške deväť miliónov eur sú spolufinancované prostredníctvom fondu BIDSF administrovaným Európskou bankou pre obnovu a rozvoj. „Priestor, ktorý vznikne po demolácii chladiacich veží bude určený na ďalšie priemyselné využitie,“ konštatovala Žiaková.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame