Už je známy prvý zoznam dotovaných malých OZE

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
OZE veterná slnečná energia solárny panel turbína
Foto: Ilustračné, SITA/AP

V zozname je zatiaľ zaregistrovaných 235 zariadení, na ktoré budú môcť slovenské domácnosti žiadať štátnu podporu.

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) už zverejnila zoznam prvých malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE), na ktoré bude poskytovať štátnu podporu. Rodinné a bytové domy budú môcť požiadať o poukážku na inštaláciu piatich druhov zariadení. „V zozname je zatiaľ zaregistrovaných 235 zariadení. Sú medzi nimi predovšetkým solárne kolektory a fotovoltické panely, menšiu časť tvoria tepelné čerpadlá a kotly na biomasu,“ informovala agentúra.

Pozor na chýbajúce dokumenty

Riaditeľ odboru komunikácie a medzinárodných projektov SIEA Eduard Jambor upozornil, že až tretina z doteraz preverených žiadostí neobsahovala požadované dokumenty. „Preto odporúčame dôsledne skontrolovať kompletnosť dokumentácie a prípadné otázky ešte pred odoslaním konzultovať s našimi pracovníkmi, ktorí zabezpečujú registráciu,“ dodal Jambor. V mnohých žiadostiach podľa neho doklady chýbali, prípadne žiadatelia predkladali iba katalógové listy zariadení, ktoré pre registráciu nepostačujú. „Špeciálnu skupinu tvoria žiadatelia, ktorí žiadajú o zaregistrovanie už nainštalovaného systému a predkladajú katalógový list, odovzdávací protokol o uvedení zariadenia do prevádzky a faktúru o ukončení inštalácie. Zdôrazňujeme, že neregistrujeme hotové inštalácie,“ doplnil Jambor.

Stačia aj kópie

O registráciu zariadenia môžu požiadať tí, ktorí sú schopní predložiť doklady o inštalovanom výkone zariadenia vydané akreditovanou skúšobňou a vyhlásenie o zhode. „S cieľom zjednodušiť registráciu zariadení nepožadujeme originály dokumentov, postačujú len kópie, pretože doklady potvrdzujúce požadované technické parametre majú identifikačné údaje, na základe ktorých je možné overiť hodnovernosť v konkrétnej skúšobni,“ konštatoval Jambor.

Ešte treba počkať

Momentálne je národný projekt Zelená domácnostiam stále len v prípravnej fáze. Domácnosti tak ešte nemôžu žiadať o podporu. Energetická agentúra predpokladá, že s podporou kúpy malých obnoviteľných zdrojov energií by sa malo začať niekedy v jeseni tohto roka. Podmienkou spustenia národného projektu je podľa Jambora okrem vytvorenia zoznamu zariadení aj vytvorenie zoznamu zhotoviteľov, ktorí sa zaviažu dodržiavať zmluvné podmienky pri inštalácii podporených zariadení, ako aj pri preplácaní poukážok. „Otvorenie registrácie zhotoviteľov a zverejnenie zmluvy so zhotoviteľom plánujeme v najbližších týždňoch,“ uzavrel Jambor.

Do výkonu 10 kilowattov

Energetická agentúra na začiatok vyčlení na podporu 45 miliónov eur. Vďaka tomu by malo byť v slovenských domácnostiach nainštalovaných viac ako 15-tisíc systémov na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Domácnosti budú môcť žiadať podporu na výrobu elektriny s výkonom do 10 kilowattov, ako sú fotovoltické panely a veterné turbíny. Podporu môžu Slováci využiť aj na slnečné kolektory, kotly na biomasu či tepelné čerpadlá.

Eurofondy a štátny rozpočet

Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov zostáva naďalej na úrovni pôvodných 115 miliónov eur. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR, 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu. Podpora inštalácie zariadení bude možná do konca roka 2020 alebo do vyčerpania prostriedkov.

Zoznam už zaregistrovaných zariadení na výrobu energií z obnoviteľných zdrojov môžete nájsť TU

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra