Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vláda ministerstvo hospodárstva
Minister hospodárstva SR Peter Žiga SITA
7. júna 2017 12:18 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Už čoskoro začnú vyberať nového šéfa regulačného úradu

Komisia, ktorá posúdi kandidátov na predsedu ÚRSO, vznikne najbližší týždeň.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) už onedlho začne hľadať nového predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Najbližší týždeň by mala na ministerstve vzniknúť komisia, ktorá nového šéfa regulačného úradu vyberie. „Komisia, ktorá posúdi kandidátov na predsedu Úradu pre reguláciu v sieťových odvetviach, vznikne najbližší týždeň a vtedy bude známe aj jej konkrétne zloženie. Zastúpenie budú mať predstavitelia najvýznamnejších zamestnávateľských zväzov – AZZZ , RÚZ a Klub 500, ZMOS za predstaviteľov samosprávy a ministerstvo hospodárstva,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano.

Začiatkom leta

Ďalší postup sa bude podľa neho odvíjať od definitívnej podoby zákona o regulácii v sieťových odvetviach, o ktorom má znova rokovať Národná rada SR, keďže prezident SR regulačnú novelu nepodpísal a vrátil ju poslancom na opätovné prerokovanie. „Aj pre posudzovanie významných vyhlášok, ktoré súvisia s cenovou reguláciou, je dôležité, aby bol nový predseda menovaný ešte začiatkom letných mesiacov,“ konštatoval Stano.

Ak poslanci prelomia prezidentovo veto, po novom už nebude vymenovávať nového predsedu regulačného úradu prezident SR na návrh vlády, ale samotná vláda na návrh ministerstva hospodárstva. Prezident však bude mať možnosť menovať predsedu Regulačnej rady, ktorá bude pôsobiť na ÚRSO ako nezávislý odvolací orgán.

Chaos s energiami

Začiatkom februára tohto roka sa vzdal funkcie predsedu ÚRSO Jozef Holjenčík. Zo svojho postu odstúpil po tom, ako prepukol chaos s cenami energií, ktoré v niektorých prípadoch vzrástli, a to aj napriek tomu, že regulátor avizoval na tento rok lacnejšie energie. Do vymenovania nového šéfa regulačného úradu prebral všetky právomoci podpredseda ÚRSO Miroslav Čelinský.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame