Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kotol teplo
pixabay.com Ilustarčné foto
1. mája 2017 18:32 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

V utorok môžete získať dotáciu na malé OZE určené na výrobu tepla

Slovenská inovačná a energetická agentúra rozdá domácnostiam 1,5 milióna eur.

V utorok 2. mája sa uskutoční ôsme kolo prideľovanie dotácií na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). Slovenské domácnosti sa budú môcť tentokrát uchádzať o poukážky na zariadenie na výrobu tepla z obnoviteľných zdrojov. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá zastrešuje projekt Zelená domácnostiam, vyhlási pre mimobratislavské regióny ôsme kolo o 15:00. „Vyčlenená je suma 1,5 milióna eur. Preto je pravdepodobné, že kolo bude trvať krátko,“ informoval vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič.

Domácnosti, ktoré majú záujem o podporu na malé OZE, by nemali podľa agentúry zabudnúť na viacero pravidiel. „V prvom rade si treba pozorne prečítať manuál. Sú v ňom zobrazené aj všetky polia s náležitosťami elektronickej žiadosti,“ dodal Jurikovič. Taktiež je potrebné pripraviť si všetky potrebné údaje vopred. „Čas vypĺňania svojej žiadosti si môžu domácnosti skrátiť, ak si údaje vopred pripravia a pri vypĺňaní už budú presne vedieť, čo a ako vyplniť,“ doplnil Jurikovič.

Domácnosti by mali podľa neho pozorne zadávať najmä číslo listu vlastníctva, súpisné číslo domu, druh zariadenia a počet kolektorov alebo panelov. „Práve pri nich sa stávajú najčastejšie chyby, kvôli ktorým nemožno poukážku využiť,“ upozornil. Rovnako dôležité je uviesť správnu emailovú adresu, na ktorú bude zaslaný potvrdzovací email.

Slovenská inovačná a energetická agentúra už rozposlala domácnostiam poukážky zo šiesteho a siedmeho kola. „Domácnosti, ktoré už získali poukážky, by si mali údaje na nich skontrolovať čím skôr. Od vydania poukážok majú 30 dní na to, aby údaje spolu so zhotoviteľmi preverili a poukážky zarezervovali v informačnom systéme. Ak dovtedy zistia, že platnú vydanú poukážku z rôznych dôvodov nevyužijú, ale chcú sa o novú poukážku na ten istý druh zariadenia uchádzať už v nasledujúcom kole, je nutné platnosť získanej poukážky predčasne ukončiť,“ konštatoval Jurikovič.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Uhlie bane

Uhlie pomaly končí, tvrdí analytička

26. marca 2019 Elektrina, Aktuality

Útlm výroby uhoľnej energie sa výrazne prejavuje aj na cene komodity. Kým v januári 2011 cena uhlia dosahovala 139 amerických dolárov za metrickú tonu, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 90 dolárov.

Odporúčame