Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Oze siea
Ilustračné foto pixabay.com
28. novembra 2016 13:35 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

V utorok ďalšie kolo prideľovania podpory na malé OZE

Na piate kolo vyčlenila Slovenská inovačná a energetická agentúra štyri milióny eur.

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v utorok vyhlási piate kolo projektu Zelená domácnostiam, vďaka ktorému môžu domácnosti získať dotáciu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). „Najbližšie kolo bude venované podpore zariadení na výrobu tepla v mimobratislavských regiónoch a bude vyhlásené v utorok o 12. hodine,“ informoval vedúci oddelenia SIEA Stanislav Jurikovič. Na piate kolo vyčlenila agentúra štyri milióny eur.

Štvrté kolo

V minulotýždňovom štvrtom kole určenom na podporu fotovoltických systémov agentúra rozdelila 2,5 milióna eur. Až 88 % úspešných domácností žiadalo inštalácie fotovoltického systému s akumuláciou do batérií. „V nasledujúcich dňoch domácnostiam zašleme 782 poukážok a zmlúv. V Bratislavskom samosprávnom kraji bude podporených 152 inštalácií v celkovej hodnote 500 tisíc eur a v ostatných regiónoch Slovenska získalo poukážku 630 domácností za dva milióny eur,“ dodal Jurikovič.

Formulár žiadosti o podporu v štvrtom kole vyplnilo 2 181 domácností. „Už v prvých piatich minútach informačný systém zaznamenal vyše 200 korektne vyplnených a ukončených žiadostí. Samotný čas potvrdenia záujmu o poukážku bol pri vyhodnotení dôležitý, ale prioritu mali žiadosti, ktoré spĺňali uprednostňujúce kritérium súvisiace s akumuláciou,“ uviedol. Zároveň dodal, že ak bola v žiadosti uvedená kapacita akumulátorov, informačný systém ju automaticky posunul pri vyhodnocovaní vyššie pred žiadosti bez akumulácie. „Akumulovanie energie do batérií umožní domácnostiam využiť väčší podiel vyrobenej vlastnej elektriny,“ zdôraznil Jurikovič.

Pozor na termíny

Na inštalácie majú domácnosti štyri mesiace. Žiadosti o preplatenie poukážok je nutné predložiť najneskôr do 21. marca budúceho roka. „Ďalšie kolo zamerané na podporu zariadení na výrobu elektriny bude vyhlásené po preplatení poukážok zo štvrtého kola a je predpoklad, že to môže byť už v apríli budúceho roka,“ uzavrel Jurikovič.

Počas prvých troch kôl bolo vydaných 6 493 poukážok v celkovej hodnote 14,24 milióna eur. Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov bude na úrovni 115 miliónov eur. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu. Podpora inštalácie zariadení bude možná do konca roka 2020 alebo do vyčerpania prostriedkov. Národný projekt Zelená domácnostiam pripravuje SIEA v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies