Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterná turbína elektráreň vietor
Ilustračné foto. SITA/AP
20. februára 2013 0:00 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Ústup od jadra môže stáť Nemecko až bilión eur

Nemecká reforma energetického sektora môže stáť krajinu až jeden bilión eur. Myslí si to minister životného prostredia Peter Altmaier. K zníženiu nákladov by mohli prispieť limity na dotácie obnoviteľných zdrojov energií, povedal minister pre stredajšie vydanie denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Program ústupu od jadrovej energie v prospech obnoviteľných zdrojov, ktorý Nemecko prijalo v reakcii na haváriu v Japonskej Fukušime v roku 2011, podľa kritikov neprimerane zvyšuje ceny pre spotrebiteľov a ohrozuje konkurencieschopnosť nemeckého priemyslu.

„Náklady energetickej reformy a transformácie systému dodávok energií sa môžu do konca 30. rokov tohto storočia vyšplhať na 1 bilión eur,“ povedal minister. Nemecko má podľa neho možno „poslednú veľkú šancu“, aby reformu energetiky postavilo na udržateľné základy.

Podpora obnoviteľných zdrojov energie zo strany Nemecka podľa analytikov investičnej banky Macquarie narušila trh krajiny s elektrinou. Analytici banky minulý mesiac uviedli, že neexistuje dostatok stimulov na výstavbu záložných závodov na produkciu elektriny, pričom nízke ceny uhlia odrádzajú od výroby elektriny v závodoch na plyn, ktorý je ekologicky čistejší. Šéf rakúskej elektrárenskej skupiny Verbund Wolfgang Anzengruber dokonca tvrdí, že v dôsledku ústupu od jadra je nemecký trh s elektrinou na pokraji kolapsu. „Nevyhnutná je veľmi rýchla náprava,“ povedal minulý mesiac Anzengruber s tým, že vplyvu energetickej politiky susedného Nemecka sa nemôže vyhnúť ani Rakúsko.

Problematika cien elektriny je horúcou témou pred tohtoročnými nemeckými voľbami, keďže na spotrebiteľov negatívne vplýva zdražovanie elektriny. Nemecký minister životného prostredia Peter Altmaier tento týždeň povedal, že plánuje znížiť ceny elektriny pre spotrebiteľov pred septembrovými voľbami tým, že náklady na prechod na obnoviteľné zdroje budú rovnako znášať aj firmy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame